Nechceme dostat vyznamenání od exkomunisty, volají někdejší političtí vězni

28.10.2012 19:30

Dosud není jasné, kdo bude v roli prezidenta příští rok rozdávat vyznamenání u příležitosti výročí vzniku republiky. Někdejší političtí vězni mají však již dnes jasno. Od exkomunisty vyznamenání nepřevezmeme. Jan Fischer a Miloš Zeman, kteří jsou podle předvolebních průzkumů favority volby, onu komunistickou minulost mají.

Nechceme dostat vyznamenání od exkomunisty, volají někdejší političtí vězni
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pražský hrad

Prezident Václav Klaus dnes večer coby prezident republiky udělí poslední sadu vyznamenání v den výročí vzniku našeho státu. Kdo je bude udělovat příští rok? Političtí vězni z dob komunistického panství hledí do budoucnosti s obavami. Předvolební průzkumy totiž naznačují, že největší šanci na vítězství v přímé volbě hlavy státu mají exkomunisté Jan Fischer a Miloš Zeman. A od exkomunistů odpůrci komunismu vyznamenání nechtějí. Informuje o tom server iDnes.cz.

Vyznamenání nemusíte přijmout

"V žádném případě bych od prezidenta - bývalého komunisty - nic nepřijal," říká Pavel Hubačka, který byl příslušníkem protikomunistické odbojové skupiny a strávil v kriminále patnáct let. Podobně se k tomu staví i předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová, která dává jednoznačně najevo, že do budoucnosti hledí s obavami.

Jan Fischer z pozice favorita prezidentských voleb k tomu poznamenává jen tolik, že je na zvážení každé osobnosti, zda se rozhodne vyznamenání od prezidenta přijmout či nikoliv. Fischer na sebe před několika dny upoutal pozornost, když komunistickou stranu označil za extremistickou a rezolutně prohlásil, že se staví proti levicové vládě s účastí komunistů. Sám Fischer přitom byl členem KSČ a to téměř celou jednu dekádu.

Mezi kandidáty na prezidenta však převažují osobnosti, které nemají komunistickou minulost a je stále možné, že zvítězí někdo z těchto lidí, jak odborníci opakovaně upozorňují, průzkumy se mohou od definitivního výsledku voleb značně lišit.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

18:31 Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

V roli prezidenta pronesl Donald Trump svůj první projev. Dal jasně najevo, že odteď bude navždy pla…