Berdychová: Ve Vrbenského kasárnách chceme vybudovat unikátní kulturně kreativní centrum

14.02.2023 12:09 | Tisková zpráva

Královéhradecký kraj získal na proměnu Vrbenského kasáren v Hradci Králové dotaci z Národního plánu obnovy (NPO) ve výši 55 milionů korun z výzvy, určené na rozvoj regionálních kulturních a kreativních center.

Berdychová: Ve Vrbenského kasárnách chceme vybudovat unikátní kulturně kreativní centrum
Foto: ANO
Popisek: Martina Berdychová

Tyto finanční prostředky pokryjí stavební úpravy a vybavení prostor budoucího kulturního a kreativního centra, které vznikne v části bývalého vojenského objektu Vrbenského kasáren v centru krajského města.

„Tato výzva z Národního plánu obnovy je jen jedním z několika finančních zdrojů, které by měly celkovou proměnu této budovy pokrýt. Zásadní část prostředků na tuto investici chceme získat také z dalších evropských programů. Ve Vrbenského kasárnách chceme vybudovat unikátní kulturně kreativní centrum, které bude z regionálního i nadregionálního pohledu výjimečné,“ shrnuje náměstkyně hejtmana Martina Berdychová odpovědná za kulturu, památkovou péči, cestovní ruch a sociální oblast.

Anketa

Je správné uvažovat o tom, že čtyřicátníci půjdou do důchodu v 68 letech?

11%
86%
hlasovalo: 21723 lidí

Kromě peněz z výzvy na kulturní a kreativní centra NPO chce Královéhradecký kraj získat peníze na obnovu kasáren z dalších čtyř finančních zdrojů. Požádá o ně ve dvou výzvách Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). O první část ve výši 25,8 milionu korun už kraj prostřednictvím Centra investic, rozvoje a inovací požádal loni v říjnu a tyto finanční prostředky by měly pokrýt vybudování archeologické expozice. O další část peněz z IROP bude kraj žádat letos na jaře a celkově se bude jednat o bezmála 180 milionů korun.

„Největší část finanční podpory pak chceme získat z výzvy NPO určené na revitalizaci brownfieldů. Podání žádosti nyní připravujeme. Z tohoto zdroje bychom mohli získat prostředky zejména na energeticky účinnou revitalizaci objektu,“ doplnila náměstkyně Martina Berdychová.

Kreativní centrum nebude určeno jen pro odborníky, ale po přestavbě prostor ve Vrbenského kasárnách také pro nejširší veřejnost formou expozic, vzdělávacích a zážitkových kurzů, workshopů a podobných akcí. Bude působit pod správou a odborným vedením krajského Muzea východních Čech v Hradci Králové.

Mgr. Martina Berdychová

  • BPP
  • Místopředsedkyně hnutí Východočeši
  • náměstkyně hejtmana

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Za volantem od 17

Dobrý den, prý má být možné řídit již od 17,ale pod dohledem. Tím dohledem se myslí kdo? Musímát taková osoba řidičák? A když se ěco stane,ponese daná osoba odpovědnost nebo jak to bude? A od kdy tut možnost zavedete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

KSČM: Komunisté čelí výhrůžkám kvůli akci AMI, GO HOME!

13:07 KSČM: Komunisté čelí výhrůžkám kvůli akci AMI, GO HOME!

V reakci na podpis dohody DCA mezi ČR a USA, kterou v úterý podepsala ve Washingtonu ministryně obra…