Černochová (ODS): Ano, slyšíte správně. Evropskou komisi zajímá i rybářské olůvko

23.10.2018 17:17 | Zprávy
autor: PV

Projev na 20. schůzi Poslanecké sněmovny 23. října 2018 - "Pozice vlády České republiky k zákazu olova ve střelivu a rybářském olůvku"

Černochová (ODS): Ano, slyšíte správně. Evropskou komisi zajímá i rybářské olůvko
Foto: osobní archiv
Popisek: Jana Černochová

Krásné odpoledne dámy a pánové.

Já plním slib, který jsem dala u kulatého stolu, který jste, pane předsedo, inicioval a který se týkal případného projednávání ústavního dodatku stran implementace směrnice Evropské unie, týkající se zbraní. Je to ta směrnice, která tady byla častokrát diskutována, ale zároveň Evropská komise v těch posledních dnech se rozhodla, že půjde ještě dál, takže já bych vás dnes chtěla požádat o zařazení nového bodu na program jednání této schůze Poslanecké sněmovny s názvem "Pozice vlády České republiky k zákazu olova ve střelivu a rybářském olůvku". Ano, kolegové a kolegyně, slyšíte správně. Evropskou komisi zajímá i rybářské olůvko. Chtěla bych zařazení tohoto bodu buď na úterý 30. 10. - čas nechám na Sněmovně - případně, pokud to mám formulovat, tak po pevně zařazených bodech, nebo 31. 10., tedy ve středu v odpoledních hodinách.

V uplynulých dvou letech se objevují v médiích informace o chystaném úplném zákazu rybářských olůvek a střeliva s olověným jádrem. Tento záměr má plynout z iniciativy Evropské komise, která na konci minulého roku pověřila evropskou agenturu pro chemické látky, která se jmenuje ECHA, aby začala shromažďovat informace, jaké riziko a socioekonomický dopad by měl zákaz olověného střeliva i rybářských závaží. ECHA doporučuje Evropské komisi olovo zcela zakázat, protože přínosy pro společnost mají převažovat a náklady pro lovce, sportovce a střelce vyhodnotila ECHA jako přijatelné. Střelecké, sportovní a lovecké organizace ve veřejné konzultaci ale tvrdí opak. Zákaz olova by měl za následek vážný dopad na jejich činnost. V současné době probíhají v této věci jednání s Evropskou komisí a měli bychom znát postoj vlády, která na jednání vysílá své úředníky. Zároveň bychom měli svým usnesením vládu v jednání podpořit, aby měla silný mandát a mohla se postavit další zbytečné regulaci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lacina (STAN): Macinka? Tenhle kluk nedopadne dobře

8:03 Lacina (STAN): Macinka? Tenhle kluk nedopadne dobře

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k předběžnému opatření Ústavního soudu.