Dlabajová (ANO): Směrnice o vysílání pracovníků? Eurokomisaři ignorují protesty členských zemí

20.07.2016 18:17

Martina Dlabajová bude proti revizi směrnice o vysílání pracovníků bojovat i nadále. Kolegium evropských komisařů ignorovalo žluté karty 11 členských států.

Dlabajová (ANO): Směrnice o vysílání pracovníků? Eurokomisaři ignorují protesty členských zemí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martina Dlabajová, europoslankyně za hnutí ANO

Evropská komise nevyslyšela protesty třetiny členských států a nadále prosazuje stejnou mzdu za stejnou práci na stejném místě. Kolegium evropských komisařů dnes jednalo o osudu návrhu na revizi směrnice o vysílání pracovníků. Stínová zpravodajka návrhu Martina Dlabajová (ANO/ALDE), členka Výboru pro zaměstnanost a sociální věci Evropského parlamentu, s tímto postojem zásadně nesouhlasí.

Celkem 11 parlamentů členských zemí udělilo návrhu tzv. žlutou kartu, neboť podle nich zasahuje do kompetencí národních států. Komise ale dnes tyto argumenty odmítla a rozhodla se v legislativním procesu pokračovat. „Komise měla možnost návrh zcela stáhnout nebo jej alespoň pozměnit. Rozhodla se ponechat vše v původním znění, a to přes stížnost 11 národních parlamentů a emoce, které návrh na revizi směrnice vyvolal v celé Evropě,“ okomentovala výsledek dnešního jednání M. Dlabajová. Podle ní Komise svým návrhem na “stejnou mzdu za stejnou práci na stejném místě” nerespektuje ekonomické odlišnosti členských států a narušuje dosavadní rovnováhu mezi ochranou evropských pracovníků a volným pohybem služeb. „Odlišná cena práce není projevem sociálního dumpingu, ale různých národních ekonomik. Evropská komise svým návrhem podporuje protekcionistická opatření a bere části členských států včetně České republiky jejich konkurenční výhodu,“ dodala europoslankyně.

Komise rozhodla, že předložený návrh neshledává v rozporu s principem subsidiarity, že nezasahuje do pravomocí členských států, a nevidí tedy důvod pro jeho stažení či úpravy. Podle komisařky pro zaměstnanost a sociální věci Marianne Thyssen byly argumenty a námitky v jedenácti obdržených odůvodněných stanoviscích odlišné a proto komise odpoví na každé zvlášť. Obavy, že nová legislativa posílí bariéry na vnitřním trhu a znemožní firmám vysílat své pracovníky do zahraničí, nemá podle komise co dělat s principem subsidiarity a při dnešním jednání se těmito argumenty komisaři nezabývali. “Tyto obavy nemají s principem subsidiarity nic společného, ale souvisejí spíše s dopadem, který by navrhovaná opatření mohla mít,“ uvedla komisařka Thyssen již dříve při návštěvě ČR.

„I když se komisaři rozhodli nereflektovat stížnost členských států, budu proti současnému znění návrhu i nadále bojovat na půdě Evropského parlamentu,“ uzavřela Martina Dlabajová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Nové sankce proti Rusku považuji za účelové a neopodstatněné

7:37 Okamura (SPD): Nové sankce proti Rusku považuji za účelové a neopodstatněné

Komentář na facebookovém profilu k sankcím proti Rusku