Grebeníček (KSČM): O odpovědnosti a chaosu

30.04.2014 14:50 | Zprávy
autor: KSČM

Neodpovědnost, nekompetentnost a politikaření těch nahoře bere chuť k práci i tradičně obětavým a tvořivostí vynikajícím českým učitelům. Bohužel nejsem si jist, zda současná vláda a koalice má na to ten neblahý trend zvrátit.

Grebeníček (KSČM): O odpovědnosti a chaosu
Foto: kscm.cz
Popisek: Miroslav Grebeníček, poslanec KSČM

Když pod vedením vlád v čele s Občanským fórem a později ODS nebo ČSSD začaly reformy české vzdělávací soustavy, ambiciózní a po laciné popularitě toužící reformátoři zpochybňovali nejen to, co se přežilo, ale často vše dosud existující. Ve snaze ohromit veřejnost prováděli úspěšně »převratné změny« zejména ve slovech. Hodnocení se přes noc začalo nazývat »evaluací«, sdílení a šíření zkušeností a poznatků »workshopy« a »diseminací«.

Schopnosti a dovednosti žáků ustoupily »kompetencím« a pedagogická tvořivost a schopnost vést žáky se přejmenovávala na »kreativitu« a »koučink«. I učitelky mateřinek se z objevných »politicko-pedagogických« dokumentů překvapeně dovídaly, že prý až dosud pracovaly formálně, netvořivě a že musí začít učit neformálně a tvořivě.

Vybaveni politickou mocí a podporou mnozí hlasatelé reforem odstraňovali a zpochybnili i funkční a osvědčené hodnoty. S každým volebním obdobím se ministerští spasitelé školství vrhali do mediálně vděčných aktivit raději než do všední, kvalitní práce. Odborný servis ministerstva, školní inspekce a dalších institucí pod nátlakem politického vedení, klientů a lobbistů přestal být zárukou racionality změn. Úředníci a odborníci se stávali poslušnou ozvěnou přání a nálad vrchnosti. Věcná úřednická a odborná oponentura a korekce politicky vyfutrovaných kampaní stran, které okupovaly funkci ministra, jeho náměstků, vedení školní inspekce, ale i funkce ředitelů v servisních organizacích a úřadu samého, chyběla.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Vítek Prokop byl položen dotaz

Ústavní soud

Tvrdíte, že prezident chce, aby Ústavní soud: "stanovil vládě povinnost poskytnout prezidentovi republiky veškerou součinnost a aby uložil vládě nevytvářet prezidentovi administrativní ani jiné překážky při výkonu jeho ústavních pravomocí." Na to jste přišel jak, že říká ÚS jak má rozhodnout? Není s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala (ODS): Začne vadit i nezávisle uvažující občan

11:05 Fiala (ODS): Začne vadit i nezávisle uvažující občan

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k předběžnému opatření Ústavního soudu.