Největším problémem životního prostředí ve Středočeském kraji je znečištění ovzduší. Způsobuje ho zvyšující se spotřeba nekvalitního hnědého uhlí oproti méně užívaným tzv. ušlechtilým palivům. Největší podíl na znečišťování ovzduší mají lokální topeniště a automobilová doprava. V současnosti na území kraje podle Českého statistického úřadu, který vychází z výsledků sčítání lidí, domů a bytů z roku 2011, Středočeši používají cca 115 870 kotlů na tuhá paliva (uhlí, koks, uhelné brikety nebo dřevo).
Prioritou vedení kraje je proto zejména omezování emisí vybraných znečišťujících látek (NOxaTZL*) a zlepšování kvality ovzduší. „Díky jednání s Ministerstvem životního prostředí jsme mohli rozběhnout program tzv. kotlíkové dotace, která umožňuje občanům kraje vyměnit staré kotle na pevná paliva za nové nizkoemisní kotle na uhlí nebo biomasu anebo kombinace uhlí a biomasy s automatickým přikládáním či kotle na plyn. Středočeský kraj vyčlenil na podporu výměny kotlů 20 milionů Kč a stejnou částkou přispělo i Ministerstvo životního prostředí ČR,“ uvedl středočeský hejtman Josef Řihák.
Na začátku září 2013, po sepsání dohody mezi MŽP a Středočeským krajem, byl spuštěn příjem žádostí. O kotle byl mimořádný zájem, již po třech dnech byly vyčerpány finanční prostředky ve výši 40 670 000 Kč, což představuje 912 podaných žádostí o dotaci. Dle společné dohody mezi krajem a MŽP skončilo přijímání žádostí o dotace vyčerpáním celkové dotace. Předpoklad schválení seznamu registrovaných žádostí je začátek roku 2014, na vlastní výměnu kotle je čas do září 2014.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kr-stredocesky.cz