Hejtmanka Vildumetzová: Mýty a fakta k znepoplatnění dálnice D6

17.10.2017 14:40

Reakce na informace uvedené v rubrice „Názory, ohlasy“ Karlovarského deníku (17. 10. 2017) a k článku v Parlamentních listech (16. 10. 2017) k znepoplatnění dálnice D6

Hejtmanka Vildumetzová: Mýty a fakta k znepoplatnění dálnice D6
Foto: archiv hejtmanky
Popisek: Historicky první hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová (ANO)
reklama

Na konci minulého týdne jsme završili naše úsilí o osvobození úseku dálnice D6 z Chebu do Karlových Varů od dálničního poplatku. Kraj vznesl zásadní připomínku k vyhlášce, která každoročně stanovuje zpoplatněné úseky dálnic po celé republice, a použil všechny argumenty, proč by neměla být naše D6 zpoplatněna. Další tlak také vyvinuli starostové. Ministrovi dopravy jsme jasně vysvětlili, že na úseku D6, který není napojený na českou dálniční síť a nemá souběžnou silnici I. třídy, po které by mohli řidiči dálnici bez poplatku objet, nemá zpoplatnění žádný důvod. Navíc některá oddělení nemocnic v kraji jsou jen v Chebu, nebo jen v Sokolově, či výhradně v Karlových Varech a člověk ve špatném zdravotním stavu, který musí opakovaně jezdit za léčbou, je nucen objíždět dálnici po obcích.

V okamžiku, kdy ministr dopravy oznámil, že ministerstvo vypořádalo připomínku našeho a dalších krajů a mezi Chebem a Karlovými Vary se bude jezdit od ledna 2018 bez poplatku, jsem měla obrovskou radost. Mylně jsem se domnívala, že stejnou radost budou sdílet ostatní regionální politici, protože lidem v našem kraji se přece velmi uleví – ať už jde o ty, kteří po dálnici D6 musí jezdit k lékaři, o občany, kteří tudy jezdí denně do práce a vozí děti do školy. Ale to jsem se spletla. Zatímco lidé jsou rádi, že budou jezdit po D6 bez dálniční známky, od některých poslanců i regionálních politiků – od poslankyně a krajské zastupitelky Markéty Wernerové, senátora a starosty Božího Daru Jana Horníka nebo primátora Karlových Varů Petra Kulhánka čtu a poslouchám, že jde o nesystémový krok a předvolební tah. Nikdo z nich nemá ten nadhled, aby řekl „skvělé, že se to povedlo“.  A to je smutné.

Opakovala jsem už několikrát – kraj mohl v roce 2011 v připomínkovém řízení ministerstva dopravy uplatnit požadavek, aby se na úseku D6 dálniční poplatek vůbec nezavedl. Tehdy se stala veliká chyba a lidé na ni doplácejí dodnes. Nám se to nyní spojenými silami povedlo napravit – a to by měl být důvod k radosti, ne ke zbytečné zášti.

Mgr. Jana Vildumetzová, hejtmanka Karlovarského kraje

Převzato z profilu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Knížek (ANO): Účast na jednáních 58 % je opravdu velmi nízká

22:56 Knížek (ANO): Účast na jednáních 58 % je opravdu velmi nízká

Hnutí ANO navrhlo na zářijovém jednání zastupitelstva města Turnov odvolat k 22. říjnu 2020 Zbyňka M…