Johnová: Handicapovaní se budou moci vrátit ze Svojšic zpět do Prahy

12.07.2020 9:10

Rada hlavního města Prahy schválila vyčlenění jedenácti městských bytů a jejich využití Domovem Svojšice. Do nich se vrátí Pražané se zdravotním postižením, kteří byli v minulých letech umísťováni právě do Svojšic.

Johnová: Handicapovaní se budou moci vrátit ze Svojšic zpět do Prahy
Foto: Twitter
Popisek: Milena Johnová

„Naší dlouhodobou snahou je umožnit návrat Pražanů se zdravotním postižením, kteří byli v minulých letech umísťování do zařízení sociální péče daleko od Prahy, a tedy od svých rodin a přátel. Zároveň chceme rozšiřovat síť komunitních služeb a bydlení pro zdravotně znevýhodněné Pražany přímo na území hlavního města a přispět tak ke stabilizaci či zlepšení jejich životní situace,“ uvádí radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví Milena Johnová.

V jedenácti městských bytech, které se nacházejí v různých městských částech, zřídí městská příspěvková organizace Domov Svojšice chráněné bydlení. V nich najde nový domov celkem 22 lidí z Domova Svojšice, u nichž bylo při vyhodnocení jejich situace zjištěno, že chtějí žít v rodném městě a potřebují dlouhodobou podporu. Služba chráněného bydlení je poskytována osobám, které mají sníženou soběstačnost z důvodu zdravotního postižení nebo chronického onemocnění, včetně duševního onemocnění, a jejichž situace vyžaduje pomoc jiné fyzické osoby.

Anketa

Chcete, abychom přijali azylanty z Hongkongu?

10%
90%
hlasovalo: 14298 lidí

„Poskytnutí jedenácti magistrátních bytů pro klienty, kteří půjdou do chráněného bydlení, mi dává velký smysl a jsem rád, že v této věci můžeme s radní Johnovou spolupracovat. Jsem přesvědčený o tom, že využívání velkokapacitních ústavů pro duševně nemocné je překonaná cesta a že spousta klientů zvládne samostatně bydlet v městských bytech, kde budou intenzivně spolupracovat se sociálními službami,“ říká Adam Zábranský, radní pro oblast bydlení a transparentnosti.

Zajištění komunitní péče na území hlavního města Prahy je krokem k modernizaci služeb o duševně nemocné občany, kteří by byli umisťování do ústavních zařízení daleko od Prahy. Zároveň tak i vzniká možnosti vrátit se do hlavního města pro ty, kdo k němu mají vazby. Pro chráněné bydlení v rámci nájemních bytů byli vybráni klienti, kteří během rozhovorů se specializovanými sociálními pracovníky vyjádřili přání vrátit se do Prahy a pro něž je chráněné bydlení vhodným řešením.

„Od června 2019 intenzivně vyhodnocujeme míru potřebné podpory a zabýváme se zjišťováním vůle a preference lidí. To nám umožňuje vytvářet komunitní sociální služby na míru, které budou vznikat v nově přidělených pražských bytech. V těchto bytech otevřeme službu chráněného bydlení s různou mírou podpory v péči, kterou lidé ze Svojšic potřebují. Nejtěžší část, kterou mají lidé ze Svojšic před sebou, je přechod do nového prostředí a následná adaptace. Po tuto dobu budeme lidem poskytovat nejvyšší možnou asistenci tak, aby přechod zvládli. Individuální odchody směrem do Prahy povedou ke zkvalitnění péče a současně k výrazné úspoře veřejných zdrojů, kdy jeden měsíc pobytu v domově se zvláštním režimem stojí přes 53 tisíc,“ dodává ředitel Domova Svojšice Martin Kahánek.

Drahá péče v domovech se zvláštním režimem přitom pro mnohé nemusí být tím nejlepším řešením, jak ukazuje příběh pana Karla Louba, bývalého klienta Domova Svojšice. Pan Loub žil kvůli úrazu, který se mu stal před pěti lety, nejprve v Bohnicích a pak ve Svojšicích. Od letoška již funguje samostatně v městském bytě, o který mu pomohl zažádat personál ze Svojšic. Jeho příběh zaznamenala Markéta Blahetková, vedoucí rozvojového týmu a služby chráněného bydlení ve Svojšicích (více ZDE).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SPOLU: Pokračování Michala Koudelky v čele BIS je v zájmu české bezpečnosti

22:27 SPOLU: Pokračování Michala Koudelky v čele BIS je v zájmu české bezpečnosti

Koalice SPOLU jednoznačně podporuje prodloužení mandátu ředitele BIS Michala Koudelky i na další obd…