Jurečka (KDU-ČSL): Slabí muži mají milenky, silní muži mají rodiny

17. 6. 2013 22:14

Včera byl Den otců. Jsem rád, že Den otců máme. Již několik let se slaví Mezinárodní den žen, Svátek maminek, Den dětí nebo Mezinárodní den rodin. Na muže se tak trochu zapomínalo.

Jurečka (KDU-ČSL): Slabí muži mají milenky, silní muži mají rodiny
Foto: kdu.cz
Popisek: Marian Jurečka

Stát se dnes otcem a manželem je jiné než dříve. Ptáte se proč? Prvním faktorem je prostředí, ze kterého dnešní muži vstupují do společnosti. Dost často vyrůstají v neúplných rodinách, kdy veškerá tíha výchovy je na bedrech maminky. Mnoho mužů se ve svém životě nikdy nesetká se vzorem otce. Neměli možnost zažít muže, který se o ně  stará a miluje jejich matku. Někteří mají štěstí a tento pocit zakusí díky jinému tatínkovi.  Pokud ale maminka zůstane sama, nemá se takový „kluk“ o co v životě opřít. Nezažil, jak si rodiče navzájem vycházejí vstříc při hledání  východisek ze spletitých situací, jak společně překonávají krize a dokážou si odpustit.

Určitým testem zralosti bývala dřív vojenská služba. Byť můžeme mít na tehdejší armádu a výcvik v ní různé názory (řízení armády za socialismu bylo spíš tématem pro tragikomický román), pro mnohé muže skončil život tzv. „mama hotelu“. To dnes trošku chybí, protože mnoho mladých mužů, kteří nemají ve dvaceti letech jasno, nic na světě nenutí opustit domov svých rodičů. Tak se stane, že muž má přes třicet let, nemá životní partnerku a „nic mu nechybí“!

Pokud má mladý muž jasno a potká tu pravou, pak nastane nejednoduchá cesta k završení vzdělání, hledání zaměstnání, a zajištění bydlení. To vše v situaci, kdy se dnes bez praxe práce hledá velmi těžko a bez historie příjmů se také těžko financuje byt nebo domek.

S příchodem dětí pak začíná období, které ukáže, co v chlapovi je.  Péče o děti, noční buzení, všudypřítomný pláč a vyčerpání obou partnerů. Dokázat naplno pomoci své ženě a najít si chvilku jen „pro ní“, je pro mnoho mužů nezvladatelný úkol – nejsou na to připraveni. Zde se musí naplno ukázat hodnotový základ muže-otce a také jeho fyzické a psychické schopnosti. Vzory jsou potřeba.

Muži čelí v moderním světě mnohem složitějším tlakům než dříve. (Ne jinak je tomu  dnes i u našich manželek .)  Je dobře, že se den otců slaví. Být dobrým otcem je mnohem větší životní úspěch než být dobrým manažerem – to dnes zvládne kdekdo. Závěrem si dovolím připojit jednu větu, která se nedávno objevila na sociálních sítích:

Slabí muži mají milenky, silní muži mají rodiny.

Přeji všem tátům, ať se jim úlohu dobrého otce daří naplňovat, aby ukázali svým synům cestu :)

Marian Jurečka, 1.místopředseda KDU-ČSL

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kdu.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Valenta: Smutná vzpomínka

22:17 Senátor Valenta: Smutná vzpomínka

Komentář na facebookovém profilu k výročí srpnových událostí roku 1968