Ministr Herman udělil již podruhé tituly Rytíř, Dáma a Mecenáš české kultury

28.02.2016 19:13

Význačné osobnosti české umělecké scény převzaly ocenění na slavnostním večeru pořádaném ve Vinohradském divadle v rámci 10. ročníku mezinárodní festivalu proti totalitě MENE TEKEL.

Ministr Herman udělil již podruhé tituly Rytíř, Dáma a Mecenáš české kultury
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Daniel Herman

Nové resortní ocenění zavedl Daniel Herman v loňském roce jako výraz uznání umělcům, kteří kromě nesporných tvůrčích kvalit osvědčili také statečnost a věrnost ideálu tváří v tvář totalitní moci.

Dámami české kultury se v letošním roce staly akademická malířka Helga Hošková-Weisová a herečka Marie Tomášová. Helga Hošková-Weisová prošla jako dítě koncentračními tábory Terezín, Auschwitz, Freiberg a Mauthausen. Ve své tvorbě se intenzivně věnuje tématu holocaustu. Marie Tomášová působila v Národním divadle a v Divadle Za branou, po nástupu normalizace přišla z politických důvodů o stálé angažmá a působila jako recitátorka v Divadle Lyra Pragensis.

Titul Rytíř české kultury získal herec, režisér a scénárista František Miška. Také on zažil deportaci do Terezína a dalších koncentračních táborů. Po zhruba 40 letech působení v českých divadlech odešel do zahraničí, 13 let vedl Městské divadlo v německém Baden - Badenu. Druhým držitelem titulu je Jiří Sozanský, sochař, malíř, grafik a performer. Umělecky působí od poloviny 70. let, nejprve v rámci tzv. neoficiální kultury, především prostřednictvím rozsáhlých multimediálních projektů. Celou svou tvorbou se angažoval proti všem formám násilí, zvůle a ideologie pošlapávající důstojnost člověka.

Nesmíme zapomínat na zlo, násilí a nesvobodu

Mecenáškou české kultury se stala Meda Mládková, mezinárodně uznávaná sběratelka umění, zakladatelka Nadace Jana a Medy Mládkových a Musea Kampa. Patří k poúnorové emigraci, již trávila ve Švýcarsku a Francii, nikdy však nepřerušila kontakt s československou výtvarnou scénou. Po převratu v roce 1989 se vrátila do vlasti.

In memoriam pak ministr Herman ocenil českého písničkáře, textaře, herce, scénáristu, dramatika a režiséra Karla Hašlera a rovněž Boženu Kuklovou-Jíšovou, spisovatelku a básnířku vězněnou v Československu komunistickým režimem.

„Nesmíme zapomínat na zlo, násilí a nesvobodu, které poznamenaly život v naší vlasti ve dvacátém století,“ uvedl při příležitosti udílení cen ministr Herman. „Ne proto, abychom v sobě živili nenávist a zášť, ale proto, abychom si v srdci uchovali vděk a úctu k těm, kteří svou statečností zlo oslabovali a pomáhali tak k nynější svobodě i nám samým.“

Součástí slavnostního aktu bylo rovněž uctění památky nacisty umučené herečky Vinohradského divadla Anny Letenské. Daniel Herman položil květinu k bustě herečky umístěné v prostorách divadla.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Green Deal je šílený nápad ekoteroristů EU

14:15 Vích (SPD): Green Deal je šílený nápad ekoteroristů EU

Lidská civilizace se rozvíjí takovým tempem, že postupně ovládla celou planetu. Oblastí na světě, kd…