Ministr Němeček: ČR je příkladem úspěšné protidrogové politiky

01.05.2016 14:36

Česká republika výrazně přispěla k tomu, že v mezinárodní protidrogové politice došlo k zásadní změně postoje. Důraz na represi je postupně nahrazován prevencí.

Ministr Němeček: ČR je příkladem úspěšné protidrogové politiky
Foto: Ministerstvo zdravotnictví
Popisek: Exministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD)

Vystoupení ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka na Valném shromáždění OSN zdůraznilo fakt, že Česká republika je díky své aktuálně prosazované politice považována za příklad úspěšného přístupu k řešení problematiky drog a za jednoho z lídrů zemí usilujících o pozitivní změnu.

„Mezinárodní drogová politika tak, jak jsme ji dosud znali, dramaticky selhala. Jejím záměrem bylo chránit občany, jenže ve skutečnosti má kvůli prosazování zákazů a kriminalizace v mnoha směrech zničující vliv na zdraví lidí. ‚Válka s drogami‘ působí epidemie infekcí, zvláště pak HIV/AIDS, virové hepatitidy a tuberkulózy, a také epidemie fatálních předávkování mezi uživateli drog,“ řekl Svatopluk Němeček ve svém hlavním newyorském projevu.

Česká republika se prezentovala jako příklad racionální a úspěšné protidrogové politiky. „Díky službám zaměřeným na minimalizaci škodlivých účinků drog je přibližně 85 % našich problémových uživatelů drog v pravidelném kontaktu s pomáhajícími institucemi, což umožňuje mimo jiné jejich včasnou a úspěšnou léčbu,“ zmínil Svatopluk Němeček.

Český ministr zdravotnictví projevem zahájil také mezinárodní konferenci, která se věnovala analýze různých přístupů k regulaci nejrozšířenější ilegální drogy – psychotropního konopí – coby účinného léčiva i tzv. „rekreační“ drogy. Zatímco k plošné legalizaci konopí si Česká republika zachovává zdrženlivý odstup, legalizaci pro léčebné účely jednoznačně podporuje.  „Pokud nemají zoufalí nemocní lidé čelit riziku kriminalizace a uchylovat se k nelegálním aktivitám, nelze jinak než zpřístupnit léčebné konopí pacientům legální cestou a zařadit je do standardních léčebných procesů,“ komentuje postoj ČR Svatopluk Němeček.

Mimořádné zasedání Valného shromáždění OSN o drogách, které se uskutečnilo ve dnech 19. – 21. dubna v New Yorku, bylo svoláno na žádost tří latinskoamerických zemí, které na „Válku proti drogám" tvrdě doplácejí. Pro další vývoj v oblasti moderní protidrogové politiky bude zásadní řádné Valné shromáždění OSN o drogách v roce 2019, které by mělo trend posunu od kriminalizace k prevenci potvrdit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prezident Zeman: Dostali jste se na sedm procent především proto, že ve vašem čele nestála osobnost

14:50 Prezident Zeman: Dostali jste se na sedm procent především proto, že ve vašem čele nestála osobnost

Projev prezidenta republiky při 40. sjezdu ČSSD.