Paroubek: Existuje i jiný než xenofobní přístup k uprchlíkům, ukázal Dienstbier

17. 9. 2015 15:10

Jiří Dienstbier ve svém včerejším vyjádření na tiskové konferenci poněkud překvapil. Musím říci, že mě osobně pozitivně, byť jeho nahlas vyřčená úvaha o možném přijetí patnácti tisíc uprchlíků je poněkud vycucaná z prstu a neopírá se o seriózní údaje, propočty a informace. Nicméně je to první stanovisko člena vlády, i když toho nejméně významného, ministra bez portfeje, o možnosti jiného nežli xenofobního přístupu k uprchlíkům.

Paroubek:  Existuje i jiný než xenofobní přístup k uprchlíkům, ukázal Dienstbier
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Členové vlády, a zejména prezident Zeman by si měli pečlivě přečíst nedávný projev šéfa německé firmy Daimler-Benz AG (vyrábějící mercedesy), který označil příchod uprchlíků do Německa zejména ze Sýrie za velkou příležitost pro „nový německý hospodářský zázrak“, s tím, že přicházejí lidé, kteří mají většinou určité vzdělání, alespoň pokud jde o Syřany, a vysokou motivaci uspět. Je zajímavé slyšet z úst německého „plutokrata“, jak nahlas uvažuje o tom, že součástí německého hospodářského zázraku v 50. a 60. letech byli gastarbeitři, kteří se na něm významným způsobem podíleli.

Je zřejmé, že Česká republika v devadesátých letech a také počátkem minulého desetiletí zvládla početně významnější skupiny uprchlíků z Bosny a Kosova a dokázala tyto lidi integrovat do české společnosti. Deset či patnáct tisíc lidí přicházejících zejména ze Sýrie nevidím jako nebezpečí pro českou společnost, a vidím je naopak jako příležitost pro české hospodářství.

Tito lidé, pokud dostanou zaměstnání a budou mít možnost se vzdělávat, včetně jazykových kurzů češtiny, mohou být pro českou společnost přínosem. Čeští politici, počínaje prezidentem, by měli přestat strašit českou společnost duchy, kteří neexistují, a zejména by měli začít hledat odvahu k tomu, aby začali hovořit o příčinách chybné politiky západních velmocí v Sýrii a o potřebě její totální změny, tak aby bylo možné zabránit útěku dalších milionů uprchlíků ze Sýrie do Evropy.

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hamáček (ČSSD): Pokud změna, tak pořádná

22:34 Hamáček (ČSSD): Pokud změna, tak pořádná

Komentář na facebookovém profilu k budoucnosti ČSSD