Piráti: Člověk někdy zapomíná, že svoboda je velmi subjektivní pocit každého z nás

12.11.2016 14:00 | Zprávy
autor: PV

Piráti a Česká asociace paraplegiků - CZEPA letos oslaví Den boje za svobodu a demokracii netradičně. Na sváteční odpoledne 17. listopadu chystají společnou akci s názvem Bariéry svobody.

Piráti: Člověk někdy zapomíná, že svoboda je velmi subjektivní pocit každého z nás
Foto: Archiv Ivana Bartoše
Popisek: Ivan Bartoš

 V 15 hodin se ve Hvězdném bazaru, Jungmannova 7 v Praze 1 sejdou předseda Pirátské strany Ivan Bartoš s ředitelkou CZEPA Alenou Jančíkovou aby spolu s dalšími zúčastněnými diskutovali na téma, jak se 27 let od sametové revoluce změnil život a podmínky hendikepovaných spoluobčanů. Vedle tématických přednášek a diskuzí bude ve Hvězdném bazaru a v sousední kavárně Headshot Coffee připravený zajímavý doprovodný program. Akce je volně přístupná, nalévat se bude svařák zdarma.

Smyslem akce je připomenout, že mezi námi žije víc než 8 000 vozíčkářů s poraněním míchy, kterým se v jediné vteřině dramaticky změnil celý život. Jak se vyrovnávají s touto změnou a jak se jim žije s hendikepem? Společně budeme hledat odpovědi také na další otázky: Je vzdělání plně dostupné i pro hendikepované studenty a jaké mají perspektivy? Na jaké limity naráží naši hendikepovaní spoluobčané při uplatňování politických práv a nakolik by přivítali možnost online voleb? Dá se v našem veřejném prostoru hovořit o svobodě pohybu, jaký je celkový stav bezbariérových řešení v ČR? Jaká je naše “®evoluce“, tedy jaké zákony bychom měli prosadit, aby se situace vozíčkářů v ČR zlepšila? Jakým specifickým bariérám čelí ženy na vozíku? Zájemci si budou moci na vlastní kůži vyzkoušet, jaké je to pohybovat se na vozíku a zhlédnout dokumenty o tom, že svoboda pohybu nezná hranic ani u hendikepovaných lidí.

„Svátek 17. listopadu lze oslavit různě. Tomu odpovídá i rozmanitost a tématické zaměření různých demonstrací, které se v řadě měst tento den pořádají. Člověk unášený vzletnými ideály nebo zaplavený patosem někdy zapomíná, že svoboda je velmi subjektivní pocit každého z nás. Jsem rád, že si v rámci státního svátku můžeme připomenout a zamyslet se spolu s Piráty a přáteli z CZEPA nad tím, že podmínky a šance naplňovat své představy svobody nemáme všichni stejné. Že něco, co nám může přijít samozřejmé, pro jiného takové být nemusí. Všechny, kteří vědí, že i svoboda může mít bariéry, rádi uvítáme na tomto společném happeningu. Může to být třeba první krok k tomu, některé z těchto bariér konečně zbořit.“ Říká Ivan Bartoš, předseda Pirátů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Sjezd sudetských Němců

Dobrý den pane Jurečko. Mě se ten váš článek ohledně sjezdu sudetských Němců v Brně líbil. Ale vy si myslíte, že přinese nějaké smíření, když se koná na protest řady lidí? Nebylo by vhodnější pro smíření volit jinou cestu? Takhle si říkám, jestli nebude sjezd spíš kontraproduktivní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Havránek (ODS): Ten návrh má potenciál odpálit veřejné finance do povětří

20:07 Havránek (ODS): Ten návrh má potenciál odpálit veřejné finance do povětří

Projev na 17. schůzi Poslanecké sněmovny dne 6. května 2026 k vládnímu návrhu zákona o změnách v obl…