Piráti: Sněmovnu čeká hlasování o zásadních digitálních zákonech, rozpočtu či státních maturitách

26.11.2019 15:35 | Zprávy

Tento sněmovní týden bude ve znamení podle Pirátů zcela stěžejních témat jako je využití bankovní identity pro komunikaci s úřady, digitální technická mapa, rozpočet, navýšení platů učitelů, podoba státních maturit či novela zákona o svobodném přístupu k informacím.

Piráti: Sněmovnu čeká hlasování o zásadních digitálních zákonech, rozpočtu či státních maturitách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Pirátů Ivan Bartoš

Předseda Pirátů Ivan Bartoš zdůraznil důležitost dvou zákonů v oblasti digitalizace, a to využití bankovní identity pro komunikaci s úřady a digitální technickou mapu. Oba zákony vznikly ve skupině politiků a odborníků pod Výborem pro veřejnou správu a regionální rozvoj vedeným Ivanem Bartošem ve spolupráci se soukromým sektorem a ministerstvy. „Bankovní identita je nástroj, který umožňuje občanům přístup k již státem poskytovaným digitálním službám. Využívá právě přihlašování přes internetové bankovnictví, které má k dispozici již asi pět milionů občanů,” uvedl Bartoš, který následně informoval o připravované interpelaci klubu Pirátů na premiéra Babiše. „Zajímá nás, zda pana premiéra ještě někdy uvidíme na ústních interpelacích, protože naposledy se jich účastnil v červnu 2019,” řekl Bartoš.

Postoj Pirátů k vládnímu návrhu státního rozpočtu okomentoval poslanec Mikuláš Ferjenčík: „Piráti přišli s nekolika pozměňovacími návrhy, hlavní je úsporný balíček snižující výdaje státu o 12,6 miliardy korun. Z toho bychom chtěli financovat větší investice do železniční infrastruktury, tam chceme navýšení o 6 miliard korun a zvýšení platů učitelů tak, aby byly splněny sliby vlády i platné usnesení Poslanecké sněmovny. Kromě těchto velkých návrhů chceme také posílení financování sociální práce, zlepšení boje se závislostmi, posílení rozpočtu NÚKIBu, abychom posílili kyberbezpečnost v Česku. Navrhujeme také snížit rozpočet Hradu především na právní a konzultační služby. Pokud neprojdou naše hlavní pozměňovací návrhy, tak rozpočet nepodpoříme.” Ferjenčík dále uvedl, že dnes navrhne projednání pozice ČR k principu vykazování zisku velkých korporací, tzv. Country by Country Reporting.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Koudelka (Trikolora): Konec 2. světové války v Evropě byl 9. května 1945

8:05 Koudelka (Trikolora): Konec 2. světové války v Evropě byl 9. května 1945

Na základě zákona ze 7. 5. 1946 se konec války u nás slavil 9. května až do roku 1991, kdy na návrh …