Piráti žalují Prahu 1, která jim systematicky odmítá poskytovat informace

23.08.2018 18:48 | Zprávy
autor: PV

Předvolební boj může mít různé podoby. Na Praze 1 se úřad rozhodl, že bude Pirátům odmítat všechny žádosti o informace. To je samozřejmě v rozporu se zákonem, jak už více než 20krát potvrdil pražský Magistrát. Piráti proto na Prahu 1 podali žalobu.

Piráti žalují Prahu 1, která jim systematicky odmítá poskytovat informace
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka

Piráti již několik měsíců na úřad Prahy 1 podávají žádosti o informace kvůli různým kauzám. Obdržené dokumenty následně zpracovávají, podávají trestní oznámení a podněty na ÚOHS či alespoň upozorňují veřejnost na nekalosti, které se na Praze 1 dějí. „Z našich aktivit je zřejmé, že právo na informace nezneužíváme k šikanování úředníků, ale naopak plníme roli hlídacího psa a získané informace dále využíváme ke kritice úřadu či politického vedení Prahy 1. To je přesně smysl práva na informace, které je zakotvené v Listině základních práv a svobod,“ vysvětluje předseda pirátského klubu v pražském zastupitelstvu Adam Zábranský, který má s odepíráním informací ze strany úřadů také zkušenosti.

Praha 1 se ale v dubnu rozhodla k ostudnému a zjevně nezákonnému kroku: začala plošně odmítat všechny žádosti o informace, které podává kandidát Pirátů do místního zastupitelstva David Bodeček i další Piráti. Magistrát následně po odvolání Pirátů všechna tato rozhodnutí zrušil jako nezákonná, ale Praha 1 nadále odmítá informace poskytovat. „Záměr úředníků z Prahy 1 je zřejmý. Nechtějí, abychom do voleb získali jakékoliv další informace, jejichž zveřejnění by mohlo poškodit současnou koalici. Úředníci tak porušují zákon ve prospěch konkrétních politických stran, a ještě takto systémovým způsobem. To je naprostá nehoráznost,“ říká pirátský kandidát do zastupitelstva David Bodeček. Bodeček proto podal proti rozhodnutí Prahy 1 správní žalobu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Vlastimil Hebr byl položen dotaz

Jak zaručíte, že tu nehrozí cenzura a zneužití veřejnoprávních médií pro vaši propagandu?

Podle poslance Nerušila se má kontrolovat obsah veřejnoprávních médií. To jako vážně? Já mám obavu, že jen nahlas řekl, co za tím zrušením poplatků fakt je. Státní propaganda v médiích a tvrdá cenzura tu už byla, fakt dopustíte, aby se vrátila? Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kupka (ODS): Neunesli porážku ve svém trpasličím boji

9:03 Kupka (ODS): Neunesli porážku ve svém trpasličím boji

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k předběžnému opatření Ústavního soudu.