Poc (ČSSD): Glyfosát má během pěti let úplně zmizet z evropského trhu

25.10.2017 17:29

Evropský parlament ve Štrasburku schválil usnesení českého europoslance Pavla Poce, které odmítá obnovení licence pro nebezpečný glyfosát. Výbor pro životní prostředí a veřejné zdraví (ENVI) už minulý týden podpořil Pocovu námitku k tomuto návrhu. Dnes jí dal zelenou celý Parlament.

Poc (ČSSD): Glyfosát má během pěti let úplně zmizet z evropského trhu
Foto: archiv PP
Popisek: Europoslanec Pavel Poc (ČSSD)

Nejpoužívanější herbicid na světě známý předevš ím jako produkt Roundup společnosti Monsanto je podle Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC) a Světové zdravotnické organizace (WHO) potenciálně karcinogenní. O jeho používání se od roku 2015 rozhoduje i v rámci EU.

Původní návrh na patnáctileté obnovení licence se setkal s vlnou kritiky, oficiální námitkou Evropského Parlamentu i nesouhlasem některých členských států. Nyní je na stole návrh na prodloužení licence o deset let a lhůta, v rámci které je potřeba rozhodnout se krátí – je to totiž už 15. prosince tohoto roku. Parlament proto musel stihnout odhlasovat svou pozici v mimořádn ě krátkém čase. Přesto se podařilo prosadit velmi silné usnesení, které je jasným signálem pro Komisi i členské státy.

„V Parlamentu jsme vyhráli důležitý boj proti nadnárodním zájmům, boj o zdraví nás všech a o na še životní prostředí. Je to historické rozhodnutí, které reflektovalo výzvy občanů a ukázalo, že Evropský parlament je opravdu demokratickou institucí schopnou najít kompromis."

Pocova námitka reaguje na Evropskou občanskou iniciativu požadující „Zákaz glyfosátu a ochranu lidí a životního prostředí před toxickými pesticidy,“ pod kterou se podepsalo už více než 1,3 milionu Evropanů. „Už to samo o sobě by měl být pro Komisi důvod celou záležitost znovu a důkladně prošet řit a navrhnout takový text, který by měl u členských států šanci získat kvalifikovanou většinu," doplňuje Poc.

Parlament požaduje okamžitý zákaz neprofesionálního používání glyfosátu a zákaz používání na veřejných prostranstvích, například v parcích, zahradách nebo hřištích. Zdůrazňuje také zákaz používání glyfosátu před sklizní. Ze zemědělského sektoru by pak měl postupně zmizet během pěti let a nová licence by mu už neměla být v budoucnu udělena. Zástupci členských států ale dnes rozhodování o osudu glyfosátu odložili na neurčito.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Turecko páchá genocidu a vraždí v Sýrii

10:08 Vích (SPD): Turecko páchá genocidu a vraždí v Sýrii

Jednoznačně odsuzuji invazi Turecka na svrchovaném území Syrské arabské republiky. Agrese je namířen…