Primátor Jiránek: Obnova zelených ploch v Kladně a okolí je důležitá

19.01.2020 20:33

Kladenská Bukovka se změní v krajinný park, práce začnou již v letošním roce.

Primátor Jiránek: Obnova zelených ploch v Kladně a okolí je důležitá
Foto: Daniela Černá
Popisek: Předseda Svazu měst a obcí ČR Dan Jiránek v Olomouci
reklama

Město Kladno plánuje přeměnit neudržovanou přírodní lokalitu Bukovka nedaleko centra města v krajinný park. Ten by se měl stát další možností pro rekreaci obyvatel i návštěvníků města. Nejen estetické, ale i funkční úpravy se dotknou i zbytku Ostroveckého údolí. Práce začnou již letos a v rozpočtu je vyčleněn milion korun.

Město Kladno hodlá revitalizovat dnes zpustlý sad Bukovka v Podprůhonu i zbytek Ostroveckého údolí. K dispozici již má kompletně zpracovanou studii úprav. Letos se bude pracovat především na vegetační obnově a také na projektové dokumentaci pro komplikovanější objekty, například cesty a odvodnění. Cílem projektu je vytvoření údržbově nenáročného krajinářského parku.

„Obnova zelených ploch v Kladně a okolí je důležitá, a to z několika důvodů. Zelené plochy zlepšují ovzduší ve městě a poskytují příjemné prostředí pro relaxaci všech věkových skupin obyvatel. Bukovka je velké území, které dotváří vzhled města a poskytuje prostor pro různorodou faunu i floru. V  rozpočtu města jsou investice do zeleně a péče o ni samozřejmou položkou,“ řekl Dan Jiránek, primátor města Kladna.

„Ostrovecké údolí postupně nabídne svým návštěvníkům nové zajímavé výhledy, ale také pestřejší vegetaci, luční kvítí nebo ovocný sad. Součástí plánovaných úprav je i práce s povrchovou vodou a vytvoření tůněk. Právě voda, respektive hlavně odpadní vody, jsou nejen v tomto údolí klíčovým tématem,“ říká zastupitelka a předsedkyně výboru pro rozvoj Anna Gamanová.

Hygienicky a esteticky nevyhovující řešení povrchové kanalizace je věc, která se v údolí vyřešit musí, protože především během přívalových dešťů se zde hromadí nepříjemné znečištění. Velkým potenciálem zůstává existující retenční nádrž. Město bude prověřovat různé varianty její úpravy s ohledem na náklady. Samozřejmostí jsou dílčí úpravy cest, postupné doplnění laviček či dalšího mobiliáře. Finální umístění bude určeno po vegetačních úpravách, až se projeví, jaká místa návštěvníci vyhledávají a užívají. Ve studii autoři také určili místo vhodné pro psí louku i prostor, kde by mohl být také malý tréninkový okruh pro jízdu na kole. Úpravy sadu již probíhají a budou pokračovat plynule po dobu vegetačního klidu dokonce března. Zahrnují pro čištění sadu od náletových dřevin, inventarizaci hodnotných ovocných stromů a dílčí dosadby mimo prostor sadu. Nutné je také začít komunikovat se zahradnictvími a zajistit odpovídající odrůdy ovocných dřevin. Kromě práce s vegetací bude potřeba i úklid černých skládek odpadu ve vyřezaných částech sadu.

„V rozpočtu jsme přímo pro Bukovku letos vyčlenili jeden milion korun. Ten pokryje vegetační úpravy a další projektové práce,“ informoval kladenský radní pro rozvoj Lukáš Hanes.

Údolí postupně nabídne svým návštěvníkům nové zajímavé výhledy, pestřejší vegetaci, luční kvítí či ovocný sad.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti: Apelujeme na dodržování zákona o střetu zájmů ve světle nálezu Ústavního soudu

9:17 Piráti: Apelujeme na dodržování zákona o střetu zájmů ve světle nálezu Ústavního soudu

Ústavní soud svým nálezem potvrdil platnost zákona o střetu zájmů z února 2017.