Olomoucký kraj objednal přímým zadáním u ČD obslužnost ve dvou dopravních souborech Sever a Haná a uzavřel exkluzivní smlouvu za přibližně 350 milionů korun. Na Severu byla cena stanovena na 172,58 Kč za vlakokilometr, na Hané pak 142,12 Kč za vlakokilometr. Veřejné prostředky v řádu stovek miliónů korun na část objednávky železniční regionální dopravy tak budou v následujících deseti letech vynaloženy bez výběrového řízení. Fakta se ověřují obtížně, neboť kraj zveřejňuje jen některé informace, jež nelze ničím doložit nebo ověřit u dopravce.
Modernizace vozového parku železničního dopravce bude vždy nevyhnutelně znamenat navýšení ceny uzavřeného závazku. Proto je podle našeho názoru nezbytné daleko vhodněji a transparentněji tento nárůst komunikovat veřejnosti. Je třeba si uvědomit, že na dopravní obslužnost je vydávána více jak čtvrtina krajského rozpočtu! Je nepřijatelné, aby takové prostředky zůstaly mimo veřejnou kontrolu.
Zatímco příměstská autobusová doprava v kraji funguje na nejmodernější úrovni a jako jediná v ČR byla kompletně vysoutěžena za předem schválených a odsouhlasených podmínek, v odvětví železniční dopravy to doslova skřípe.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV