Řihák: Finanční problémy mají kvůli Nečasově vládě všechny nemocnice

19.11.2013 16:11 | Zprávy

Středočeská ODS dnes upozornila na hrozící finanční problémy krajských nemocnic, které jsou podle ní způsobeny špatným hospodařením a řízením. Představitelé ODS dokonce tvrdí, že „kraj potíže nemocnic nevnímá a kvalitu poskytované péče neřeší“.

Řihák: Finanční problémy mají kvůli Nečasově vládě všechny nemocnice
Foto: Redakce
Popisek: Josef Řihák (ČSSD), senátor a hejtman Středočeského kraje

„Rád bych členy středočeské ODS ubezpečil, že kvalita poskytované péče v krajských nemocnicích patří k prioritám současného vedení kraje. Zásadní vinu za finanční problémy našich nemocnic ale nese bývalá Nečasova vláda. Právě tato vláda, v níž ve funkci ministra zdravotnictví působil Leoš Heger z TOP 09, schválila novou úhradovou vyhlášku, na základě které VZP platí za stejný rozsah poskytovaných služeb meziročně o 5 procent méně. Přitom stejná Nečasova vláda zvýšila i DPH. Tím náklady nemocnic samozřejmě rostou,“ říká středočeský hejtman Josef Řihák.

Dalším problémem podle hejtmanova vyjádření je, že za stejné služby a za stejné diagnózy neplatí zdravotní pojišťovny všem zdravotnickým zařízením stejně. „Mnohé pražské nemocnice dostávají za stejné operace, které provádí naši lékaři ve středočeských nemocnicích, až o 100% více,“ upozornil hejtman Řihák s tím, že výsledkem všech těchto disproporcí je, že krajské nemocnice mají z roku na rok k dispozici o desítky až stovky miliony korun méně. „Svádět proto nedostatek peněz pro středočeské nemocnice na kauzu Davida Ratha považuji za absurdní. ODS a především TOP 09 by si měly zamést před svým vlastním prahem a nesvádět problémy, které tyto strany způsobily, na jiné,“ říká hejtman Josef Řihák.

Podle předběžných odhadů Odboru zdravotnictví Středočeského kraje se propady v úhradové vyhlášce pohybují v řádu desítek miliónů korun. A další propad lze očekávat od 1. ledna 2014. V návrhu krajského rozpočtu na rok 2014 je částka, kterou ODS mylně připisuje nemocnicím a která byla požadována Odborem zdravotnictví KÚSK. Tedy nikoliv jen pro nemocnice.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Migrační pakt

Vy tvrdíte, že jakýkoliv postih za nedodržování migračního paktu je vydíráním. Ale i když jsem proti povinným kótám, opravdu jde o vydírání, když ho naši politici schválili? Podle mě to byla chyba, kterou nevím, jestli se teď podaří ještě napravit.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nová sociální demokracie: Nadutá ega zástupců koalice

20:05 Nová sociální demokracie: Nadutá ega zástupců koalice

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke vztahům mezi Strakovkou a Hradem.