Senátor Dušek: Je potřeba provést systémovou reformu trhu výroby a prodeje energií

13.09.2022 18:27 | Zprávy
autor: PV

Projev na 29. schůzi Senátu 13. září 2022 – Pomoc občanům a podnikatelskému sektoru s nárůstem cen energií

Senátor Dušek: Je potřeba provést systémovou reformu trhu výroby a prodeje energií
Foto: anobudelip.cz
Popisek: Jiří Dušek

Vážená paní předsedající, kolegyně, kolegové.

Dovolím si mít spíše takovou osobní úvahu. Osobně se domlouvám, že aktuálně prezentované kroky vlády jsou správné, byť zcela jistě měly přijít mnohem dříve, a také si myslím, že mohly být mnohem razantnější. Zbytečně tak roste nervozita ve společnosti. Jak se říká, že mimořádná doba žádá mimořádná řešení, možná se mělo skutečně postupovat výrazně tvrději.

Jak už ale řekl pan premiér, bohužel všechno to, co zde zaznělo, jsou jenom krátkodobá řešení nejhoršího možného průběhu nebo nejhoršího možného scénáře. Chyby, jejichž důsledky nyní vidíme, se už staly před roky, možná dokonce desetiletími. Domnívám se, že největší problém je ten, že v energii je nedostatek elektřiny, jejich cena je pak vysoká proto, že se s energiemi obchoduje na burze.

Proč je jí nedostatek? Ten důvod je jednoduchý. Je to kvůli nezodpovědné energetické politice jednotlivých států EU. Je samozřejmě správné chránit zásoby z fosilních paliv. Jak už tady bylo mnohokrát řečeno, potřebujeme je na výrobu cementu, hnojiv, plastů nebo třeba leteckého paliva. V těchto a dalších několika oborech jsou fosilní paliva nenahraditelná a určitě v následujících několika desetiletích se nic nového na tomto oboru nezmění.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Grolich (KDU-ČSL): Kompetenční žaloba je chyba vlády

18:01 Grolich (KDU-ČSL): Kompetenční žaloba je chyba vlády

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k prezidentem podané kompetenční žalobě.