Šilar (KDU-ČSL), Horník (STAN): Hluboce se nás dotkla ponížená forma a obsah „Prohlášení“

29.10.2016 20:11

Otevřený dopis předsedovi Senátu Milanu Štěchovi, jenž se týká podpisu Společného prohlášení nejvyšších ústavních činitelů České republiky určeného vedení Čínské lidové republiky.

Šilar (KDU-ČSL), Horník (STAN): Hluboce se nás dotkla ponížená forma a obsah „Prohlášení“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání Senátu
reklama

Vážený pane předsedo Senátu,

obracíme se na Vás jako zástupci senátorských klubů KDU-ČSL a STAN formou otevřeného dopisu ve věci Vašeho spolupodepsání „Prohlášení“ čtyř nejvyšších ústavních představitelů k oficiální schůzce ministra kultury Daniela Hermana s Jeho Svatostí Tändzinem Gjamcchem, 14. dalajlamou.

Činíme tak s jistým odstupem ve snaze být prosti emocí. Přes tuto naši snahu ale naše rozhořčení z výše uvedeného „Prohlášení“ nepolevilo. Stejně jako se mnoha našich spoluobčanů hluboce dotkla neuvěřitelně ponížená forma a obsah „Prohlášení“ o ujištění loajality představitelům Čínské lidové republiky, pociťujeme totéž i my, senátoři obou uvedených klubů jako svobodně zvolených představitelů nezávislé demokratické země.

Domníváme se, že jste v této věci mohl, jako předseda Senátu PČR, překročit své, ústavou vymezené postavení. Za zahraniční politiku odpovídá moc výkonná, tedy premiér a ve spolupráci s ním i prezident republiky. Nikoli představitelé obou komor Parlamentu ČR. Navíc jste tak učinil bez vědomí a projednání na půdě Senátu.

Pokud jste chtěl v této věci vystoupit, měl jste tak učinit jako člen ČSSD, nebo jako jeden z 81 senátorů a nemluvit hlasem nás všech. Proti tomuto aktu ostře protestujeme. A protestujeme o to více, že všichni čtyři nejvyšší ústavní činitelé jste neplnili svou povinnost bránit své občany před nátlakem cizí moci. Ustoupili jste nátlaku a možné nepřízni představitelů jiného státu, který byl veden v této věci přes české diplomaty. V zájmu údajných obchodních výhod jste obětovali hrdost a sebevědomí vlastních občanů.

Učinili jste to navíc v zájmu země, která trvale porušuje lidská práva a není zárukou bezpečnosti pro liberálně demokratické země, ke kterým Česká republika patří a jako takovou ji chceme bránit.

Představili jste tak naši zemi jako společnost ustrašenou a nesamostatnou. Právě toto „Prohlášení“ oslabuje naši vnitřní sílu a schopnost být suverénní a široce respektovanou zemí.

Z těchto důvodů ostře protestujeme proti Vašemu spolupodílu na tomto aktu z pozice předsedy Senátu Parlamentu ČR a s plnou odpovědností ho odmítáme.

Petr Šilar v.r.
předseda klubu KDU-ČSL a nezávislí

Jan Horník v.r.
předseda klubu Starostové a nezávislí

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Štefek (KSČM): Komu vadí Neruda?

4:31 Štefek (KSČM): Komu vadí Neruda?

V Praze padla další socha. Tentokrát socha Jana Nerudy. Básníka, prozaika, novináře a hlavní osobnos…