Šrámek (ANO): Lithium ANO. A co naše zemědělská půda?

12.10.2017 19:47

Lithium je určitě velkým tématem dnešních dnů a je třeba mu věnovat pozornost, jde tam o miliardy. Ale proč se nikdo nezabývá problémem české zemědělské půdy, to je také naše bohatství, bohatství České republiky, a tam nejde o miliardy, ale doslova o biliony korun.

Šrámek (ANO): Lithium ANO. A co naše zemědělská půda?
Foto: archiv red
Popisek: Ing. Pavel Šrámek, MBA, poslanec Parlamentu ČR

Už desítky let tady probíhá doslova skrytý a plíživý výprodej zemědělské půdy do rukou zahraničích investorů. Tachovsko už je z 90% v rukou zahraničních vlastníků. Na dožínkách se mě minulý rok zeptal jeden zemědělec: „A pane poslanče, ten Tachov je ještě český nebo už německý?“ Při dalším rozhovoru vtipně poznamenal, že za pár let už bude stačit jen „překolíkovat“ hranice a je to. Dříve se o území, tedy o půdu, vedly války a bitvy. Dnes si nás koupí, protože český zemědělec nemůže konkurovat velkým investorům, korporacím či investičním fondům z Německa, Itálie nebo Londýna.

Cena půdy se vyšplhala do závratných výšin, kdy pro standardně hospodařícího zemědělce by byla návratnost 1000 let ne-li vůbec nějaká. Investoři to berou jako investici a české zemědělce vyhání z půdy, zatravní ji a berou astronomické ekologické dotace za posekání trávy.V horším případě ji nevratně změní na průmyslovou zónu a s obrovským ziskem prodají pro účely budoucích staveb a "montoven" a my přicházíme doslova o úrodnou hroudu. A to se nám v poslední době děje běžně. Co s tím hodlá ČR dělat? Co s tím uděláme my?

Jsou země v EU, kde si cizinec či právnická osoba nekoupí půdu vůbec, jako ve Francii, Rakousku či Bavorsku. Izrael například svoji zemědělskou půdu neprodává vůbec, vše je v rukou státu a pronajímá ji dlouhodobě pouze a jen pro zemědělské účely. Mě jako farmáře a poslance zároveň, tohle neskutečně znepokojuje.

Vždyť půda je také našim bohatstvím a měl by vlastnit stát když už ne stát, tak aspoň tvrdě vlastnické právo regulovat a hlavně kontrolovat hospodaření s ní. Měl by jí pronajímat pouze a jen zemědělcům, prostě tak, aby právo užívací bylo alespoň rovno právu vlastnickému. Jinak ztratíme nevratně to, co nám zanechali naši předkové pro naše děti a další generace. Časem se nám může také stát, že budeme jako občané nájemci ve vlastní zemi..., a to rozhodně nepřipusťme!

Pavel Šrámek
plzeňský farmář a poslanec

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Bc. Lucie Šafránková byl položen dotaz

Vládní paskvil

Paní poslankyně, máte sice pravdu, že návrh zákona o třech pásmech u paušální daně je skutečně paskvil. Já jsem přesně ten, kdo balancuje na hraně 1000000 Kč příjmů a se zvyšující se inflací jej asi nakonec překročím. To co navrhujete vy by mně osobně sice vyhovovalo, nicméně v globálu to sotva lze ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Havlíček (ANO): Je to pouze hra na pomoc

10:21 Havlíček (ANO): Je to pouze hra na pomoc

Komentář na facebookovém profilu k cenám pohonných hmot