Šrámek (ANO): Lithium ANO. A co naše zemědělská půda?

12.10.2017 19:47

Lithium je určitě velkým tématem dnešních dnů a je třeba mu věnovat pozornost, jde tam o miliardy. Ale proč se nikdo nezabývá problémem české zemědělské půdy, to je také naše bohatství, bohatství České republiky, a tam nejde o miliardy, ale doslova o biliony korun.

Šrámek (ANO): Lithium ANO. A co naše zemědělská půda?
Foto: archiv red
Popisek: Ing. Pavel Šrámek, MBA, poslanec Parlamentu ČR

Už desítky let tady probíhá doslova skrytý a plíživý výprodej zemědělské půdy do rukou zahraničích investorů. Tachovsko už je z 90% v rukou zahraničních vlastníků. Na dožínkách se mě minulý rok zeptal jeden zemědělec: „A pane poslanče, ten Tachov je ještě český nebo už německý?“ Při dalším rozhovoru vtipně poznamenal, že za pár let už bude stačit jen „překolíkovat“ hranice a je to. Dříve se o území, tedy o půdu, vedly války a bitvy. Dnes si nás koupí, protože český zemědělec nemůže konkurovat velkým investorům, korporacím či investičním fondům z Německa, Itálie nebo Londýna.

Cena půdy se vyšplhala do závratných výšin, kdy pro standardně hospodařícího zemědělce by byla návratnost 1000 let ne-li vůbec nějaká. Investoři to berou jako investici a české zemědělce vyhání z půdy, zatravní ji a berou astronomické ekologické dotace za posekání trávy.V horším případě ji nevratně změní na průmyslovou zónu a s obrovským ziskem prodají pro účely budoucích staveb a "montoven" a my přicházíme doslova o úrodnou hroudu. A to se nám v poslední době děje běžně. Co s tím hodlá ČR dělat? Co s tím uděláme my?

Jsou země v EU, kde si cizinec či právnická osoba nekoupí půdu vůbec, jako ve Francii, Rakousku či Bavorsku. Izrael například svoji zemědělskou půdu neprodává vůbec, vše je v rukou státu a pronajímá ji dlouhodobě pouze a jen pro zemědělské účely. Mě jako farmáře a poslance zároveň, tohle neskutečně znepokojuje.

Vždyť půda je také našim bohatstvím a měl by vlastnit stát když už ne stát, tak aspoň tvrdě vlastnické právo regulovat a hlavně kontrolovat hospodaření s ní. Měl by jí pronajímat pouze a jen zemědělcům, prostě tak, aby právo užívací bylo alespoň rovno právu vlastnickému. Jinak ztratíme nevratně to, co nám zanechali naši předkové pro naše děti a další generace. Časem se nám může také stát, že budeme jako občané nájemci ve vlastní zemi..., a to rozhodně nepřipusťme!

Pavel Šrámek
plzeňský farmář a poslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vinklátová: Úkolem krajských muzeí a galerií je péče o sbírky

9:06 Vinklátová: Úkolem krajských muzeí a galerií je péče o sbírky

Více než 30 tisíc uměleckých předmětů se dle médií „ztratilo“ z galerií a muzeí v České republice.