Urban (ČSSD): Elektromobily jsou skvělá idea, jen by bylo dobré vědět, jak je nakrmíme

01.05.2016 16:07 | Zprávy
autor: PV

Protože přece každý ví, že elektřina (kromě bouřky) nevzniká "jen tak". Je nutné jí vyrobit a přepravit.

Urban (ČSSD): Elektromobily jsou skvělá idea, jen by bylo dobré vědět, jak je nakrmíme
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Urban

Stále silněji se prosazují hlasy po daňových a dalších podporách elektromobilů. Berme za velmi pravděpodobné, že během několika let, řekněme za pět nebo deset let, opravdu celý kontinent přistoupí k nějaké silné a masové podpoře elektromobilů. Nechci se bavit o tom, zda to je správně nebo špatně. Ale prostě si představme, že to tak bude.

Co to udělá se spotřebou elektřiny?

Samozřejmě podle toho, kolik elektromobilů by bylo na klasická auta. Ale hovořme v prvních fázích třeba o deseti procentech růstu spotřeby, brzy ale o dvaceti nebo i třiceti procentech. Ano – přechod z benzínu či nafty by znamenal výrazný růst poptávky po elektřině.

Tedy nadšenci masivního zvýhodnění elektromobilů by měli nejprve projít základním testem. A ten zní: Jakým způsobem budeme vyrábět tak obrovské množství energie navíc? A jste připraveni přijmout fakt, že takovou produkci není možné zajistit bez nemalých ekologických dopadů? Ať to bude elektřina vyrobená z uhlí, z plynu, z jádra nebo větru či slunce. Vždy to znamená obrovské množství oceli (například u větrných elektráren je náročnost výroby technologie velmi značná), betonu, obrovské zábory půdy, rozsáhlé stavby a také nová vedení vysokého napětí i posílení rozvodných soustav jako celku, zásahy do krajiny (u vodních elektráren vpravdě drastické), někdy také exhalace či jaderný odpad.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Michael Canov byl položen dotaz

Soudy

Jak je možné, že když se na soud obrátí prezident je rozhodnuto za 2dny! a v případě obyčejných smrtelníků jako my by soudy za dva dny nerozhodly absolutně o ničem, zřejmě by ani soudci neotevřeli spis a naopak se vlečou i roky? To mi nepřijde vůbec spravedlivé. Jak se říká, když nejde o život o nic...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kavij (KSČM): Toho večera byl Petr Pavel zcela klidný

12:04 Kavij (KSČM): Toho večera byl Petr Pavel zcela klidný

Toho večera, který předcházel příštím hodinám, kdy Ústavní soud měl dle zákulisní dohody vydat verdi…