Votava (ČSSD): Nepromyšlená hra se stravenkami

24.12.2019 11:37

Ministerstvo financí s velkou slávou oznámilo, že chce zrušit daňové výjimky a jako příklad uvedlo zrušení zavedeného systému stravenek. Nahradit ho má peněžní paušál na stravování, který ministerstvo plánuje zavést od roku 2021.

Votava (ČSSD): Nepromyšlená hra se stravenkami
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Votava

Vzhledem k tomu, že paušál má být daňově uznatelným nákladem, znamená jediné – zavedení další daňové vyjimky. Takže jedna výjimka nahradí druhou. Návrh tedy nesměřuje k žádnému zjednodušení naší daňové soustavy. Naopak, ministerské řešení přináší více nejistoty a otázek, na které zatím nikdo neodpověděl.

Stravovací paušál má firmám umožnit, aby namísto stravenek či dotovaných jídel v kantýnách dávaly lidem nedaněný příspěvek v penězích. Jednoduše řečeno – peníze, z nichž se neodvede sociální ani zdravotní pojištění, ani daň z příjmu. Je to lákavé, ale odporuje to všeobecně přijímanému názoru, že podpora stravování má směřovat skutečně ke stravování, které je důležité pro zdraví lidí a ovlivňuje i jejich pracovní výkonnost. Vyplacený stravovací paušál ale nemusí být vůbec použitý na stravování, fakticky lze za tyto peníze nakoupit cokoliv. Třeba boty. Nelze vyloučit, že někteří zaměstnavatelé přistoupí k paušálu po svém a zaměstnanci budou dostávat peněžní částku na stravování na úkor mzdy nebo místo jejího zvýšení či odměny. A na takové jednání zaměstnavatele doplatí zaměstnanci, například snížením příjmu ze kterého se vypočítává důchod. Tento aspekt je neméně důležitý a nevím, zda si ho na ministerstvu financí uvědomují.

Pokud necháme stranou, že stravovací paušál, který bude mít výrazný dopad nejen do státního rozpočtu, ale také na stravování zaměstnanců, se vůbec neobjevuje v programovém prohlášení vlády, je zvláštní, že prázdninový návrh paní ministryně Schillerové neprošel žádnou diskusí ať už uvnitř koalice, či na tripartitě nebo s odborníky. Zarážející je, že ministerstvo nemá k dispozici ani žádnou důkladnou analýzu, která by odůvodňovala radikální zásah do systému stravování zaměstnanců.

Naopak se proti návrhu objevila varovná studie odborníků, že zavedení paušálu může způsobit hluboký výpadek příjmů veřejných financí až o 21 miliard korun ročně. S postupným odstraňováním různých výjimek z daňových povinností lze souhlasit, ale ministerstvo by mělo postupovat koncepčně a nezavádět kostrbatá řešení, která nejsou promyšlena a poškodí nejen státní rozpočet, ale také ve svém důsledků občany.

Václav Votava

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šlachta (Přísaha): Pozor, přehled korupčních kauz!

10:21 Šlachta (Přísaha): Pozor, přehled korupčních kauz!

Shrnutí korupčních kauz vrcholných politiků, publikovaný na svém veřejném facebookovém profilu