Zelení: Štěrkem žízeň neuhasíš

10.10.2017 7:38 | Zprávy
autor: PV

Naši předci věděli, že voda v krajině je důležitá. Bez ní by se neurodilo a bez pitné vody by umřeli žízní. Dnešní politici však na tyto neměnné skutečnosti zapomínají.

Zelení: Štěrkem žízeň neuhasíš
Foto: Zelení
Popisek: Zelení

Proto bude následující příběh znít jako absurdní sci-fi. V našem kraji se nachází zdroj pitné vody pro 140 tisíc lidí. Jezera v Uherském Ostrohu jsou pátým největším zdrojem pitné vody v České republice. Jejich znečištění by mohlo být katastrofální nejen pro občany Uherského Ostrohu, Uherskohradišťska a Zlínského kraje, ale i pro obyvatele Jihomoravského kraje, kteří z velké části tento zdroj využívají.

Ministr životního prostředí Brabec i současné vedení Zlínského kraje ale na zkušenosti předků i na občany kašlou, pro ně jsou důležitější tržby z těžby štěrku, které pak chtějí zapít při žízni zřejmě zmíněným štěrkem. Nebo si jen prostě říkají, že jich se to netýká, že u nich je pitné vody dost, nebo se chlácholí nesmyslnou lží, že balená voda v obchodech nikdy nedojde. Jak si jinak totiž vyložit to, že ministr i vedení kraje nedbají na analýzy a experty a schvalují těžbu štěrkopísku pouhých 500 metrů od prameniště pitné vody v Uherském Ostrohu. Odborníci poukazují na riziko znečištění zdroje při povodních či na možnost narušení jeho vydatnosti. Znečištění jezer je více než pravděpodobné, protože zdroj se nachází v záplavové oblasti. A co by taková velká voda mohla společně s těžbou napáchat? Zalít a znečistit zdroj pitné vody, což by bylo nenávratné. To vše kvůli těžbě na dvacet let.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Zdravotní péče

Že praktičtí lékaři budou moc předepisovat více léků oceňuji, ale jak hodláte řešit to, že sehnat praktika nebo pediatra je čím dál větší problém? Teda on je i specialistů, kde je ještě větší. To hodláte řešit jak? Kdy? Děkuji za odpověď Lenka

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Potřebujeme revizi krizové a obranné legislativy

9:15 Vích (SPD): Potřebujeme revizi krizové a obranné legislativy

Společné jednání ústavně-právních komisí Poslanecké sněmovny a Senátu znovu otevřelo debatu o připra…