Zimmermann (ODS): Sociální demokracie hasí požár, který sama založila

08.02.2016 20:49

Na dnešním jednání se vláda zabývá novelou zákona o dalším vzdělávání lékařů. Reaguje tak na problém s nedostatkem lékařů s určitou odborností zejména na malých nemocnicích. Byla to však tehdejší vláda ČSSD (včetně současného premiéra Sobotky), která změnila dvoustupňový systém atestací na jednostupňový. Stalo se tak pod záminkou vstupu do EU, kdy místo úpravy fungujícího systému přišla se systémem zcela odlišným. Nyní ČSSD pouze hasí požár, který v minulosti sama založila.

Zimmermann (ODS): Sociální demokracie hasí požár, který sama založila
Foto: ODS
Popisek: ODS

Současný návrh jde v principu správným směrem. Snaží se zjednodušit systém vzdělávání a vrací se po 12 letech k systému dvoustupňovému. Redukuje počet specializací, zavádí pro lékaře celkem 18 základních vzdělávacích kmenů, na které navazuje 33 základních oborů; na ty pak má navázat systém nástavbových oborů a funkčních kursů pro užší specializaci.

Vzhledem k tomu, že zákon neřeší počty nástavbových oborů, které jsou upraveny až prováděcími předpisy, hrozí zde opět riziko převelikého počtu nástavbových oborů, někdy až obskurních, které mají tendenci se opevňovat a přivlastňovat si část medicíny jen pro sebe, a samy rozhodovat, kdo a co může, anebo nemůže dělat, jaké léky smí či nesmí předepisovat apod. Úvodní návrh vyhlášky o nástavbových oborech obsahuje už dnes celkem 35 oborů.

Petr Zimmermann
Expert ODS pro oblast zdravotnictví

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ODS

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ženíšek (TOP 09): Turecká agrese ohrožuje i evropskou bezpečnost

10:25 Ženíšek (TOP 09): Turecká agrese ohrožuje i evropskou bezpečnost

Západ si má podle Erdogana vybrat. „Buď budete podporovat spojence v NATO, nebo kurdské teroristy, p…