Bleskové hlasování ve Sněmovně: Komise pro hybridní hrozby dostala zelenou

16.06.2020 17:25

Zřízení stálé komise Poslanecké sněmovny pro hybridní hrozby neprovázelo žádné drama. Bez rozpravy došlo ke zřízení komise podle návrhu poslance za hnutí ANO Roberta Králíčka, a to hned hlasy 136 poslanců.

Bleskové hlasování ve Sněmovně: Komise pro hybridní hrozby dostala zelenou
Foto: Archiv VÚA - VHA Praha
Popisek: Poslanec ANO Robert Králíček
reklama

„Současná mocenská mezinárodní politika využívá k dosažení svých cílů řady otevřených i skrytých aktivit celého spektra nástrojů a operací, které jsou známy pod pojmem hybridní hrozby. Tyto střety se odehrávají v oblasti diplomatické, informační, ekonomické, finanční a legislativní. Rizika přicházejí v podobě působení cizí moci, kybernetických útoků, energetického a surovinového ohrožení, průmyslové bezpečnosti, terorismu a nelegální migrace. Páteří tohoto působení jsou cílené dezinformace, jejichž cílem je ovlivnit, dezorientovat a v cílených segmentech společnosti ovlivňovat, měnit, vytvářet názory, postoje, a dokonce aktivizovat cílené skupiny osob,“ představil návrh poslanec za hnutí ANO Robert Králíček.

„Dezinformace není lež. Stačí pracovat jen selektivně s informacemi, nastolovat veřejnou agendu, kreativně pracovat s distribučními kanály, posouvat kontexty a podobně, aby v důsledku tyto aktivity zásadním způsobem ovlivnily veřejné mínění, vychýlily demokratickou debatu, demokratické procesy a v neposlední řadě ohrozily bezpečnost a suverenitu České republiky. Náš bezpečnostní systém tyto hrozby reflektuje, nicméně s turbulentním technologickým rozvojem akcelerují i způsoby modifikace dosud poznaných způsobů, a to se děje daleko rychleji, než je schopnost jakéhokoliv státu na tento proces adekvátně reagovat,“ dodal.

Anketa

Měl by být Xaver Veselý ODVOLÁN z Rady ČT?

3%
97%
hlasovalo: 12237 lidí
„Stálá komise pro hybridní hrozby může být politickou parlamentní podporou, která v případě potřeby dokáže okamžitě přijímat a iniciovat legislativní rozhodnutí, tak aby se nebezpečí z prodlení a reaktivní doba zkrátily na nejmenší možnou míru,“ zdůvodnil, proč by měla komise vzniknout, Králíček.

Do všeobecné rozpravy se následně nikdo nepřihlásil, do podrobné rozpravy se přihlásil jen Králíček, jenž zopakoval návrh usnesení ohledně zřízení stálé komise Poslanecké sněmovny pro hybridní hrozby. Následně řídící schůze Petr Fiala (ODS) zahájil hlasování. Pro se následně vyslovilo 136 poslanců, proti bylo devět poslanců. Návrh tak byl ve velmi krátkém čase přijat, komise zřízena.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dvanáct hodin projevů, křiku i hádek. A nic. Opozice nedokázala vládě vyslovit nedůvěru

23:04 Dvanáct hodin projevů, křiku i hádek. A nic. Opozice nedokázala vládě vyslovit nedůvěru

Debata před hlasováním Sněmovny o nedůvěře vládě trvala zhruba 12 hodin. Ve večerních hodinách se st…