Komunisté rozcupovali vládní program. Pak ztrapnili ministry, kteří byli pryč

18. 2. 2014 18:22

Poslanec a místopředseda komunistické partaje Jiří Dolejš poslancům ve sněmovně vysvětlil, proč se KSČM při hlasování o důvěře vládě hlasování zdrží. Vládní sliby prý přitom přesto, že je komunisté odmítají, mohou být hodny pozornosti. Ovšem KSČM se podle Dolejše obává, že nedojde k jejich naplnění.

Komunisté rozcupovali vládní program. Pak ztrapnili ministry, kteří byli pryč
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexander Černý(KSČM) s hlavou v dlaních
reklama

I komunisté chtěli nadhodit do sněmovních debat kolem důvěry vládě své postřehy. I když – jak třeba uvedl místopředseda KSČM Jiří Dolejš – se prý klub „rudých“ nakonec zdrží hlasování, a to přesto, že vládní sliby jsou „hodny pozornosti“. Komunisté pro vládu nezvednou ruku, neboť se prý bojí toho, že stejně máloco z programu bude dodrženo.

Podle Dolejše zejména v ekonomické části není program nijak přelomový - obsahuje totiž jen dílčí změny a nadto sebelepší daňová policie nebo registrační pokladny nepřinesou vládě dostatek peněz pro splnění závazků.

Co se týče prorůstových opatření, pak podle něj soustředění se na export bylo vždy mantrou všech předchozích vlád, takže nejde o nic nového. „O tom se bavíme dlouze a přitom zjišťujeme, že příslušné úřady příliš nefungují," řekl a apeloval na vládu, aby zajistila nemožnost prodeje podílu v některých velkých firmách, například v České poště.

Dolejš: Kde jsou sliby kolem plen a knih?

Dolejš naopak přivítal záměry ministryně práce a sociálních věcí valorizovat důchody, i když tady půjde rozhodně o další rozpočtové zatížení.

To, co jej ale v programu vlády nemile překvapilo, je prý absence zmínky o snížení DPH u knih nebo dětských plen. Možná ale jen, že vláda najednou ztratila k tomuto kroku odvahu.

Podle názoru Dolejše návrh není ekonomicky konzistentní a propracovaný. „Záruka je minimální. Pokud tyto záruky prostě nejsou, tak je velmi reálné, že se sliby ukážou jako vágní iluze... Myslím, že sto dní hájení v případě, kdy jsme tady dalších sto dní na vládu čekali, teď už je zbytečné. Kritika tak může začít hned zítra," uzavřel Dolejš.

Grebeníček: Nevěřte všemu, co tady říkají

Miroslav Grebeníček (KSČM) sice prý schvaluje záměr vyšších investic a prorůstových opatření, ale i to se jeví jako plané sliby. Podle něj by hlavně běžní občané neměli beze zbytku uvěřit všemu, co vláda ve svém programovém prohlášení slibuje.

„I když současné prohlášení je na druhou stranu slušný základ pozitivní změny,“ řekl někdejší předseda KSČM s připomenutím, že mu koalice svou činností stále více připomíná jejich pravicové předchůdce. Jde totiž hlavně o církevní restituce, kdy kvůli postoji lidovců asi kabinet na to, s nimi něco provést, rezignoval. Proto Grebeníček vyzval premiéra, aby se koalice vrátila k přehodnocení zákona o navrácení majetku.

„Vše nasvědčuje tomu, že koalice působí jako slepenec dobrých úmyslů zatížený starými nectnostmi," zmínil nakonec poslanec KSČM s varováním, že ekonomický útlum ještě zdaleka nezmizel.

Fotogalerie: - Důvěra vládě

V poslanecké sněmovně požádala Sobotkova vláda o v...
Premiér Bohuslav Sobotka
Poslanec Michal Hašek
Premiér Bohuslav Sobotka žádá poslance o důvěru vl...
Posanci Jiří Zimola a Jaroslav Krákora
Ministři Jan Mládek a Jiří Dienstbier

Koníček upozornil, že nejsou v sále ministři

Další komunista se ale přihlásil do debaty a překvapivě zamíchal sněmovní rozpravou. Faktickou poznámkou totiž překvapil Vladimír Koníček (KSČM), když upozornil, že podle schváleného usnesení se všichni členové vlády mají účastnit jednání o důvěře. Vyzval proto předsedajícího schůze, aby přerušil debaty, než se vláda vrátí do sálu.

Místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) následně schůzi přerušil, ovšem jen na deset minut, aby se věc vyjasnila. Jak se ukázalo, v lavicích pro ministry v tu chvíli seděl pouze premiér Bohuslav Sobotka a ministr školství Marcel Chládek. Podle informací ParlamentníchListů.cz se ale nejenom ministři i poslanci napříč politickým spektrem dívají v příslušných sněmovních prostorách na hokej. Česko totiž hraje v Soči se Slovenskem o postup do čtvrtfinále.

„Vláda ten hokej sledovala, ale už ji nahnali zpátky do jednačky," prásknul ParlamentnímListům.cz po první třetině zápasu komunista Jiří Dolejš.

Fotogalerie: - Zeman řečnil ve sněmovně

Prezident Miloš Zeman pronesl ve sněmovně projev p...
Hradní kancléř Vratislav Mynář s předsedou sněmovn...
Prezident Miloš Zeman přichází
Miloš Zeman se  zdraví s Janem Hamáčkem
Miloš Zeman se zdraví s Janem Hamáčkem
Miloš Zeman se zdraví s Vojtěchem Filipem

Řeči se v komoře vedou už od dopoledne

Poslanci začali jednat o tom, zda vysloví kabinetu Bohuslava Sobotky důvěru, už v 11: 00 hodin dopoledne. Koalice složená z ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL ale s největší pravděpodobností důvěru získá, protože má ve dvousetčlenné sněmovně pohodlnou většinu 111 hlasů.

Proti vládě se ale postaví jak ODS, tak TOP 09. Poslanci hnutí Úsvit Tomio Okamury odejdou ze sálu, takže vládu také nepodpoří a zákonodárci KSČM se hlasování zdrží.

S projevem před poslanci vystoupil dnes v poledne i prezident Miloš Zeman.

Odpoledne si zákonodárci na návrh šéfa poslanců ČSSD Romana Sklenáka odhlasovali, že budou jednat i po 21. či 24. hodině.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Olga Böhmová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sněmovna odmítla zpřísnit firmám podmínky pro zisk dotací

22:22 Sněmovna odmítla zpřísnit firmám podmínky pro zisk dotací

Poslanci dnes zamítli zpřísnění podmínek ve vládním návrhu zákona o evidenci skutečných majitelů. Se…