Koskuba vyslal šéfu ČSSD jasné varování kvůli Babišovi a lustracím

30.11.2013 7:40 | Zprávy

TÝDEN S KUBEROU A KOSKUBOU Dva politici z opačného názorového spektra v pravidelné aréně komentářů uplynulých dnů. Pro ParlamentníListy.cz tentokrát poslanec ČSSD Jiří Koskuba a senátor ODS Jaroslav Kubera hovoří na jediné téma: Lustrační zákon. Ano, či ne? A proč?

Koskuba vyslal šéfu ČSSD jasné varování kvůli Babišovi a lustracím
Foto: Hans Štembera
Popisek: MUDr. Jiří Koskuba, primář Interního oddělení Nemocnice Na Bulovce

Lustrační zákon, který poslanci odhlasovali v říjnu 1991, zastavil kariéru spoustě lidí. Původně ho poslanci Federálního shromáždění schválili na pět let, ale platí dodnes. Přitom na sousedním Slovensku přestal platit už koncem roku 1996.  Nyní se o něm opět začíná hlasitě mluvit.

Problém lustrací podle předloňského průzkumu agentury SC&C dnes daleko více zajímá už jen generaci nad 39 let. Mladší lidé nechávají lustrace v klidu, dokonce 48 procent dotázaných do 38 let o lustračních zákonech vůbec nic netuší a ani je to nezajímá. A navíc naprostou většinu mladší generace (86 procent) vůbec netrápí, zda někdo patřil, či nepatřil k StB.

Mnozí politici na něm však stále trvají. Například Svobodní v tomto týdnu obeslali novináře se zprávou, ve které připomínají fakt, že lustrační zákon představoval prakticky jediný způsob vyrovnání se s totalitní minulostí. „Jeho účelové rušení by nejen umožnilo agentům StB pracovat ve vysokých státních funkcích, ale bylo by i symbolickým plivnutím do tváře všem, kterým nadvláda komunistů ublížila,“ konstatovali ve zprávě Svobodní. Co si o tom myslí oba ParlamentnímiListy.cz oslovení politici?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jubilant Václav Klaus: „Dnes je jedním z mála, kdo se nebojí”

4:34 Jubilant Václav Klaus: „Dnes je jedním z mála, kdo se nebojí”

Václav Klaus slaví 85. narozeniny. ParlamentníListy.cz se u příležitosti významného jubilea bývalého…