Možná se dohodneme, láká Rusnoka Sobotka. Zaorálek tak optimistický není

18.07.2013 14:23

I když se k současné vládě Jiřího Rusnoka podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka jeho kolegové staví kriticky, podle předsedy strany Bohuslava Sobotky možná ještě najdou společnou řeč.

Možná se dohodneme, láká Rusnoka Sobotka. Zaorálek tak optimistický není
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka

"Převážná většina názorů, která na jednání stínové vlády zazněla, byla vůči vládě kritická," řekl Sobotka po dnešní schůzi stínového kabinetu. O případné podpoře úřednické vládě se na něm jednalo stejně jako v úterý večer na poslaneckém klubu ČSSD, který se otázkou zabýval několik hodin. "Já si myslím, že zhruba ty názory odpovídají, koneckonců v řadách stínové vlády jsou i členové poslaneckého klubu," uvedl Sobotka k jednání klubu.

Podle Zaorálka část skeptického postoje plyne z pocitu, že řada ministrů chce pokračovat v přístupu někdejší koalice ODS, TOP 09 a LIDEM a také z personální nekompetence některých ministrů. "On z toho potom rezultuje takový ten pocit, že těžko můžete přebírat garanci za tak nesourodý spolek, ve kterém nevíte, čím kdo ještě překvapí a čím vás zaskočí," řekl místopředseda největší parlamentní strany.

Lepší Rusnok než Nečas, tvrdí někteří

Někteří ze členů ČSSD, kteří spíše tíhnou k podpoře Rusnokovy vlády, zase argumentují tím, že tento kabinet je lepším řešením než případný návrat středopravé vlády. Jako o jedné z možností, jak se k úřednickému kabinetu postavit, se proto dnes na stínové vládě hovořilo i o zdržení se hlasování při rozhodování o důvěře. V úterní poslanecké diskuzi se podle Zaorálka tato alternativa tak často neobjevovala.

Sobotka se rozhovoru s Rusnokem nebrání

Sobotka se o konkrétních možnostech bavit nechtěl, svůj názor prý řekne nejprve svým kolegům v pátek, kdy se sejde grémium i předsednictvo strany. "Zítra nepředpokládám, že by předsednictvo dospělo k nějakému finálnímu stanovisku sociální demokracie vůči Rusnokově vládě, určitě se předsednictvo sociální demokracie sejde ještě před oním hlasováním, které nás čeká počátkem srpna," dodal Sobotka.

O definitivním postoji strany se podle něho i dalších hlasů z ČSSD bude rozhodovat až bezprostředně před hlasováním, které by se mělo uskutečnit 7., nebo 8. srpna. Den nebo dva předtím by se mohli společně sejít poslanci a předsednictvo strany. Sobotka zatím o případné podpoře vlády s Rusnokem nejednal, ale je k takové schůzce připraven, pokud ho premiér pozve. O stejném tématu bude příští týden hovořit šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc, kterého k jednání pozval prezident Miloš Zeman, z jehož popudu vláda vznikla.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ane, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„No prej jí pomaloval prsa a ona mu ****. Kde? No ve Sněmovně. Šlachta to prej slyšel v odposlechu!“ Parlament duní strachy z Přísahy

5:00 „No prej jí pomaloval prsa a ona mu ****. Kde? No ve Sněmovně. Šlachta to prej slyšel v odposlechu!“ Parlament duní strachy z Přísahy

Řada poslanců má strach. A vlastně je to strach dvojího charakteru. První se týká budoucnosti osobní…