Poslanci dali šanci spornému návrhu nového stavebního zákona

5. 11. 2020 20:52

Poslanci dali po několikahodinové debatě šanci spornému návrhu nového stavebního zákona. Vláda si od něj slibuje především zrychlení a zjednodušení povolování staveb, informuje ČTK. Někteří zástupci opozice neprosadili vrácení předlohy kabinetu k přepracování, snahu nepodpořili poslanci ANO a ČSSD, stejně jako KSČM a SPD.

Poslanci dali šanci spornému návrhu nového stavebního zákona
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ve sněmovně se projednávalo vyhlášení nouzového stavu kvůli nárůstu nakažených koronavirem
reklama

Části opozice se nelíbilo, že i vládní strany zákon chtějí razantně upravit až ve Sněmovně. Stejně tak kritizovala, že předlohu ve Sněmovně neobhajovala kvůli onemocnění covidem-19 ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. 

Nad návrhem nepanuje podle opozičních politiků širší shoda. Vinili vládní koalici z „válcování“ věcných připomínek. Stavební řízení by podle nich zrychlila spíše jeho digitalizace.

Anketa

Jste pro umožnění korespondenčního hlasování při volbách v České republice?

4%
96%
hlasovalo: 18470 lidí
Ke stavebnímu zákonu má výhrady i Hospodářská komora a velká města. Podle komory návrh obsahuje některá dílčí zlepšení, „tristní situaci“ ve stavebním právu ale nevyřeší. Komora zmiňuje například ústupky samosprávám na úkor zjednodušení a zrychlení procesu. Městům v čele s Prahou vadí, že zákon podle nich pravomoci samospráv omezuje stejně jako možnosti územního plánování a tvorby vlastních stavebních předpisů.

Ministerstvo pro místní rozvoj si od nového zákona také slibuje zkrácení průměrné délky povolování u větších projektů z 5,4 roku na jeden rok.

Návrhem se nyní budou zabývat poslanecké výbory v čele s hospodářským. Na jeho projednání budou mít prodlouženou lhůtu. Na plénum se tak stavební zákon vrátí ke druhému čtení nejdřív na konci února.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na silvestra doma! Bouřlivé hodiny ve Sněmovně vyústily v prodloužení nouzového stavu

18:14 Na silvestra doma! Bouřlivé hodiny ve Sněmovně vyústily v prodloužení nouzového stavu

I dva dny před Štědrým dnem jednali poslanci poměrně bouřlivě o tom, zda prodloužit nouzový stav kvů…