Poslanci souhlasili s výjimkami pro učitele

30.07.2014 12:25

Sněmovna souhlasila s vládním návrhem zákona o zavedení výjimek pro některé nekvalifikované učitele, aby nemuseli s lednem ve školství skončit. Pro normu hlasovalo 132 poslanců, proti bylo 14.

Poslanci souhlasili s výjimkami pro učitele
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odpolední zasedání sněmovny. Vláda v hojném počtu zrovna není
reklama

Návrh Ministerstva školství o výjimkách se týká několika skupin pedagogů. Na školách by mohli zůstat například nekvalifikovaní učitelé starší 55 let s minimálně dvacetiletou praxí.

Podle ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) je podmínka kvalifikace v zákoně deset let, tisíce učitelů ji ale nesplňují. Bez výjimky by k lednu příštího roku muselo školství opustit až 17 tisíc pedagogů.

„Kdybychom nedělali vůbec nic, nemalá část základních a středních škol by se dostala do problémů," uvedl před měsícem Chládek. Podotkl, že v některých školách nemá kvalifikaci více než 60 procent sboru a v několika školách není kvalifikovaný vůbec nikdo.

Předloha upravuje také výuku cizích jazyků rodilými mluvčími. Pokud budou mít maturitu, mohli by vyučovat konverzaci, pro výuku jazyka jako celku by potřebovali alespoň bakalářské vzdělání. Jako na kvalifikované by se pohlíželo rovněž na umělce, trenéry a odborníky, kteří učí na částečný úvazek.

Všichni ostatní učitelé by měli podle normy do konce roku alespoň zahájit studium pro získání pedagogické kvalifikace, jinak by měli skončit. Novela by však umožnila ředitelům škol zajistit na nezbytnou dobu výuku prostřednictvím nekvalifikovaných učitelů, pokud kvalifikovaného pedagoga na daný předmět k dispozici nemají.

Jak uvedla ČTK, poslankyni z hnutí ANO Martině Berdychové poslanci neodsouhlasili pozměňovací návrh na zařazení tlumočníků českého znakového jazyka mezi pedagogy. Poslanci podle ČTK neschválili ani návrh Jana Zahradníka (ODS), podle kterého by vychovatelům v dětských domovech stačilo střední pedagogické vzdělání a nemuseli by mít specializované vysokoškolské vzdělání.

Mgr. Martina Berdychová

  • BPP
  • Místopředsedkyně hnutí Východočeši
  • náměstkyně hejtmana

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: olb

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zavřít dveře! Hamáčkova cesta na utajeném jednání Sněmovny. Dorazili i Koudelka, Švejdar a Pavel Zeman

16:27 Zavřít dveře! Hamáčkova cesta na utajeném jednání Sněmovny. Dorazili i Koudelka, Švejdar a Pavel Zeman

Poslanci odhlasovali, že se budou na začátku úterní sněmovní schůze zabývat okolnostmi zvažované ces…