Realita je mnohem děsivější. Toto nám prý hrozí katastrofickým sebezničením. Okamura, Bělobrádek, Filip i další naléhavě varují

28.11.2014 12:20 | Zprávy

ANKETA Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza v Českém rozhlase řekl, když se ho moderátor ptal na pozici české vlády k imigraci, že Česká republika bude muset převzít větší díl odpovědnosti za imigranty směřující do EU, aby se zachoval schengenský systém a volný pohyb osob. Podle Prouzy proto budeme muset pomoci zemím EU, kde je imigrace velký problém, a více se otevřít některým skupinám imigrantů, aby se imigrace rozložila mezi všechny země EU. Češi se dle něho zbytečně bojí imigrantů z jiných kultur. Co na to říkají čeští politici?

Realita je mnohem děsivější. Toto nám prý hrozí katastrofickým sebezničením. Okamura, Bělobrádek, Filip i další naléhavě varují
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Letnou za ministerstvo vnitra svolali muslimové modlitbu (arabsky salát). Protestovali tak proti zásahu policie minulý pátek

„Pane Prouzo, jaký je postoj české vlády? Měla by podle vlády Česká republika převzít větší díl odpovědnosti za migranty v Evropské unii?“ zeptal se Prouzy moderátor Jan Bumba.

„Budeme muset. Protože současná politická nálada a strach z migrantů v řadě zemí opakovaně otevírá otázku, zda má dál fungovat schengenský systém volného pohybu, a pro nás, pokud existuje jedna základní věc, kterou nikdy nechceme vzdát, tak je to právě schengenský prostor a volný pohyb. Na druhou stranu to znamená, že budeme muset s těmi zeměmi, které jsou nespokojené s otázkou migrace, kde je to velký politický problém, tak jim pomoct. A součástí toho samozřejmě je více se otevřít, dokázat některým skupinám migrantů otevřít Českou republiku, dát jim šanci žít tady tak, aby se ten problém rozložil mezi všechny evropské země... Pokud jde o migranty z jiných kultur, tak tím, že Češi s těmi kulturami nemají takové zkušenosti, tak se někdy zbytečně bojí. Je to také i o tom vzdělávat českou společnost a ukazovat jí, že i lidé z jiné kultury můžou velmi dobře fungovat v České republice a můžou být přínosem,“ řekl státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Přijmout spoluodpovědnost musíme

ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, co si myslí o tom, co Prouza řekl. Mnoho politiků si nepřeje, aby se v rámci EU přerozdělovali imigranti a aby imigranti směřovali k nám. Pomoci máme státům, které tento problém mají, finančně na ostrahu hranic a začlenění imigrantů.

„Přijmout spoluodpovědnost musíme. Obavy chápu a není rozumné podceňovat bezpečnostní rizika,“ reagoval pro ParlamentníListy.cz předseda KDU-ČSL a vicepremiér Pavel Bělobrádek.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Proč jste vlastně kandidovala do EP?

Dobrý den, neustále jste tvrdila a tvrdíte, jak chcete v EP hájit zájmy občanů, hlavně teda těch mladých, ale přitom chcete být eurokomisařkou. Proč jste tedy vlastně kandidovala do EP a myslíte to, co říkáte vážně? Já to třeba chápu tak, že EP je pro vás jen pojistkou, abyste nějakou funkci měla, k...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Harrisová? Guláš názorů, ze kterého se dělá šoufl, řekl nám senátor

21:44 Harrisová? Guláš názorů, ze kterého se dělá šoufl, řekl nám senátor

Trump, nebo Harrisová? Zvolení kterého z kandidátů americkým prezidentem by pro svět bylo lepší? Par…