Smyčka kolem Parkanové se utahuje. Víc, než si myslíte

20.06.2012 12:43

Mandátový a imunitní výbor sice ve středu nedal ještě stanovisko k vydání místopředsedkyně sněmovny z TOP 09 a exministryně obrany Vlasty Parkanové a pozval ji na své další zasedání příští středu, podle současného stavu to ale spíše vypadá, že Parkanová k trestnímu stíhání vydána bude.

Smyčka kolem Parkanové se utahuje. Víc, než si myslíte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlasta Parkanová s Miroslavem Kalouskem

Jak již ParlamentníListy.cz psaly, hodně klíčový bude v této otázce poslanecký klub ODS. Ten se dnes ráno sešel, ale na klubu nepadlo podle informací ParlamentníchListů.cz ani slovo, protože nebyla diskuse k aktuálnímu politickému dění.

Et tu, Polčáku a Gazdíku?

Je dobře možné, že někteří poslanci ODS pro její vydání ruku zvednou. Původně se také zdálo, že Petr Nečas bude proti vydání Parkanové, po úterním jednání vlády ale řekl, že sám se rozhodne podle doporučení Mandátového a imunitního výboru. Většinu ale mají v mandátovém a imunitním výboru sociální demokraté, komunisté a VV – osm členů z patnácti. A tyto strany jsou pro vydání.

Dále se hovoří o tom, že i část poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů by též mohla zvednout ruku pro její vydání. Jeho předseda Petr Gazdík podobně jako Nečas uvedl, že bude hlasovat podle doporučení Mandátového a imunitního výboru a vydání nevyloučil ani Stanislav Polčák.

Kdo jinému jámu kopá...

„Myslím si, že se u nás pár poslanců hlasujících pro její vydání najít může. Uvidí se, jaké bude stanovisko Mandátového a imunitního výboru, ale očekává se, že spíš doporučí vydat. Ono je to těžké, říkat, že jsme protikorupční vláda a pak nevydat. Navíc když už byl vydán nesmyslně Otto Chaloupka, tak proč nevydat Parkanovou. Také si říkáme, proč Kalouskovi nepřipomenout Vondru. Kdo jinému jámu kopá... Navíc asi dost ´starostů´ bude pro vydání. Proč by ostatně měli nést odpovědnost za staré věci lidovců Kalouska a Parkanové. Hlasování na klubu bude volné. Také mě zarazilo, že dnes na klubu o Parkanové nepadlo ani slovo. Bude to asi ještě vážnější, než jsem si myslel. Třeba Jana Černochová bude taky nejspíš hlasovat pro vydání. Proti bude zase spíše z logických důvodů Jan Vidím,“ řekl ParlamentnímListům.cz člen poslaneckého klubu ODS.

Sociální demokraté a komunisté budou hlasovat pro vydání Parkanové. I Věci veřejné. ČSSD má 54, KSČM 26 a VV 12 poslanců. Pak by stačilo ještě nějakých osm, devět poslanců z ODS a TOP 09 a Starostů. Ministr zdravotnictví TOP 09 a poslanec Leoš Heger v TV Prima řekl, že by na místě Parkanové vážně zvažoval opuštění mandátu. Poslanec Lidem Viktor Paggio uvedl, že je také spíše pro vydání.

Volné hlasování na klubu ODS

Tehdejší členové Topolánkovy vlády Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg ale uvedli, že by musela být stíhána celá vláda, neboť se jednalo o kolektivní rozhodnutí.

Oficiální názor klubu sdělil ParlamentnímListům.cz místopředseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda. „U nás vždy platilo, že v takových věcech existuje volné, nezávazné hlasování našich poslanců. Nejprve se tedy sejde Mandátový a imunitní výbor. Budeme chtít vidět spis. Členové výboru z ODS pak na základě zjištění dají nezávazné doporučení našim poslancům, ale ti se stejně rozhodnou sami,“ informoval minulý týden Marek Benda.

Údajné předražení o 658 milionů

Policie ČR požádala Poslaneckou sněmovnu o vydání exministryně obrany a současné místopředsedkyně sněmovny Vlasty Parkanové (TOP 09) v souvislosti s údajně o 658 milionů korun předraženou zakázkou na nákup letadel CASA, jejichž údržbu má zaručovat firma Omnipol.

Mandátový a imunitní výbor se znovu sejde příští středu, kam má přijít i samotná Parkanová. Poslanci chtějí též nahlédnout do policejního spisu a vyžádat si stanoviska ministerstva financí a obrany k tomu, zda Parkanová měla povinnost zajistit si nezávislý znalecký posudek na cenu letounů, jak tvrdí policie. Výbor chce také znát názor Evropské komise, která už se kauzou zabývala.  

Černochová se možná ještě ohradí

Zasedání Mandátového a imunitního výboru se chtěla zúčastnit i poslankyně ODS Jana Černochová. Nebyla ale vpuštěna a považuje to za skandál. Podle informací redakce zvažuje, že bude věc řešit stížností na mandátový výbor. Spor je o tom, zda je zasedání výboru veřejné, či neveřejné.

Pokud by sněmovna Parkanovou policii vydala, stala by se tak 18. členem dolní komory zbaveným imunity od roku 1993. Současná sněmovna zatím vydala čtyři členy, a to Víta Bártu (VV), Jaroslava Škárku (dříve VV), Davida Ratha (dříve ČSSD) a naposledy v úterý Otto Chaloupku (VV).

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Lukáš Petřík

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Radši se věnujte zákonům! Faltýnek po včerejším Václaváku udeřil na opozici. A „vysvlékl“ Fialu

21:52 Radši se věnujte zákonům! Faltýnek po včerejším Václaváku udeřil na opozici. A „vysvlékl“ Fialu

Ať opozice navrhne změnu lex Babiš, pokud podle nich současná podoba nestačí. ParlamentnímListům.cz …