Sněmovna dala zelenou opatřením proti podvodům u pohonných hmot

07.11.2014 10:25 | Zprávy
autor: olb, čtk

Jako v pořadí druhou normu dnes poslanci schválili novelu zákona o spotřebních daních, která má zejména zabránit daňovým únikům u pohonných hmot. Předlohu nyní dostane k projednání Senát.

Sněmovna dala zelenou opatřením proti podvodům u pohonných hmot
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stojan čerpací stanice

Novela zákona o spotřebních daních zřizuje registr osob nakládajících se zvláštními minerálními oleji a zvyšuje maximální zajištění spotřební daně z minerálních olejů u daňových skladů ze současných 100 milionů korun na 1,5 miliardy korun. Také mění pravidla přidělování kontrolních pásek pro značení lihu.

Norma počítá se vznikem registru osob nakládajících se zvláštními minerálními oleji, například antikorozními nebo textilními. Tyto látky nepodléhají zdanění. Podvodníci je přimíchávají do pohonných hmot, hlavně do nafty, a stát kvůli tomu přichází o peníze. Tyto podvody si proto podle vlády vyžádaly vznik příslušného registru.

Kauce na 25 tisíc litrů lihu

Novela mění i pravidla pro přidělování kontrolních pásek pro značení lihu. V současné době musí zájemce o pásky složit kauci půl milionu korun, pokud žádá o nejvýše 25 tisíc kontrolních pásek ke značení lihu. Pro vyšší počet pásek musí složit kauci pět milionů korun. V zájmu toho, aby zákon nediskriminoval výrobce malých balení, vláda navrhla, aby se kauce odvozovala podle toho, jaké množství lihu lze páskami označit. Půlmilionová kauce se bude vztahovat nově na 25 tisíc litrů lihu, na větší množství bude nutná pětimilionová kauce.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Ing. Barbora Urbanová byl položen dotaz

Co děláte pro zakopání příkopů vy?

Tvrdíte něco o zakopávání příkopů, ale kdo je vykopává hlubší než vy? Proč opovrhujete názory třeba i lidí, co se vás zde slušně ptají? Proč jste se neohradili, když bývalý premiér lidi urážel za jejich názory? Nebo třeba, proč o sobě tvrdí, že jste demokraté, jak kdyby ostatní nebyli? Ježková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ostrava není Praha.“ Vypískaný Pavel má dohru

19:30 „Ostrava není Praha.“ Vypískaný Pavel má dohru

Pískot, pokřik a jadrná slova. Takové reakce se dočkala slova prezidenta Pavla k horníkům na Ostravs…