Sněmovna podpořila v prvním čtení služební zákon

22.01.2014 17:37 | Zprávy
autor: olb

Poslanci protlačili po dvou „upocených" dnech mimořádné schůze dolní komorou návrh novely služebního zákona. Norma, která Česku jako jediné zemi Evropské unie stále chybí, má prý odpolitizovat státní správu. TOP 09 se snažila o zamítnutí novely, to ale neprošlo. Norma nyní zamíří do příslušných sněmovních výborů.

Sněmovna podpořila v prvním čtení služební zákon
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hlasování ve sněmovnně

K projednání služebního zákona ve sněmovně tlačí poslance prezident Miloš Zeman. Podmínil tím jmenování Sobotkovy vlády.

Služební zákon zavádí mimo jiné funkci takzvaného superúředníka, tedy generálního ředitele státní služby. Ten a jeho úřad by měli dohlížet na to, aby se při každé výměně ministrů neměnili i vrcholoví úředníci. Zpřísnit by se mělo také obsazování úřednických postů ve státní správě. Zájemce bude muset projít veřejným výběrovým řízením, jehož součástí bude i pohovor v cizím jazyce.

Norma z pera poslanců sociální demokracie mění zákon z roku 2002, jenž dosud nenabyl účinnosti. Poslanci už avizovali, že ji přepracují.

Jak poznamenala ČTK, nynější předloha se neliší od té, kterou sociální demokraté podali už v minulém volebním období. Sněmovna jej ale do rozpuštění nestačila projednat.

Výjimka pro šéfa a estébáci
 

O co se poslanci ve sněmovně přeli? Zatímco předkladatelé zdůvodňovali předlohu potřebou odpolitizovat státní správu, opoziční poslanci mluvili o Zemanově podmínce a o vládním angažmá šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, který by asi nebyl schopen dodat negativní lustrační osvědčení.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Hodnocení EU

Proč když hodnotíte EU, naše členství, zmiňujete jen pozitiva? Podle vás je vše zalité sluncem? U jiných stran jako třeba STAN to chápu, ale u ODS? To už jste stejně prounijní? Dřív jste nebývali a byli jste podle mě racionální, což už v případě EU u vás neplatí, což mě mrzí. Nechápejte mě špatně, j...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vláda bez kultury, našel Jan Hrušínský příčinu řádění na fotbale. Posílají jej k psychiatrovi

20:18 Vláda bez kultury, našel Jan Hrušínský příčinu řádění na fotbale. Posílají jej k psychiatrovi

Sobotní fotbalový zápas mezi Slavií a Spartou v pražské Edenu byl předčasně ukončen kvůli bezprecede…