Sněmovna přivítala vestoje ukrajinského velvyslance. Pak v usnesení odsoudila ruskou agresi

24.02.2022 17:59

Sněmovna dnes odsoudila ruskou vojenskou akci vůči Ukrajině jako barbarskou, neomluvitelnou a nevyprovokovanou agresi, která ohrožuje základy bezpečnostní architektury v Evropě. V usnesení, pro něž hlasovalo na mimořádné schůzi všech 166 přítomných poslanců, podpořila územní celistvost a svrchovanost Ukrajiny v mezinárodně uznaných hranicích. V úvodu schůze zazněla ukrajinská hymna. Ukrajinského velvyslance v Praze Jevhena Perebyjnise uvítali poslanci potleskem vestoje. Perebyjnis požádal o pomoc Ukrajině v oblasti hospodářské i vojenské. Vyzval také k sankcím, které by ochromily ruskou ekonomiku.

Sněmovna přivítala vestoje ukrajinského velvyslance. Pak v usnesení odsoudila ruskou agresi
Foto: Screen: psp.cz
Popisek: Ve Sněmovně promluvil ukrajinský velvyslanec v ČR Jevhenyj Perebyjnis.

"Ukrajina má plné právo na obranu svého území, stejně tak jako má právo na volbu svého vnitřního ústavního, společenského a politického uspořádání a svého zahraničněpolitického směřování," stojí v usnesení, které před poslanci přednesla předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Uvedla, že na textu se shodly všechny poslanecké kluby.

Rusko napadlo našeho partnera, řekl Fiala

Anketa

Obejdeme se bez ruského plynu?

92%
hlasovalo: 22402 lidí
Rusko napadlo zemi, která je partnerem a s níž má Česko historické vazby, řekl dnes na mimořádné schůzi Sněmovny Petr Fiala (ODS) k ruské vojenské agresi vůči Ukrajině. V jejím úvodu zazněla ukrajinská hymna. Ukrajinského velvyslance v Praze Jevhena Perebyjnise uvítali poslanci potleskem vestoje.

Premiér se opět vyslovil pro co nejtvrdší protiruské sankce. "Další kroky musí být rychlé, účinné a tvrdé, jedině tak to může fungovat a jedině tak můžeme přispět k tomu, aby se ruská agrese zastavila," řekl Fiala. Poděkoval za konstruktivní přístup prezidentu Miloši Zemanovi i sněmovní opozici.

Rovněž podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) musí být reakce západu na ruskou vojenskou agresi co nejtvrdší. Ruský režim musí pocítit jednotu západních spojenců, řekla.

Ministerský předseda rekapituloval minulou i již ohlášenou českou pomoc Ukrajině. "Našim přátelům musíme v těžkých časech pomáhat, a to za cenu vlastního nepohodlí a vlastních ztrát," uvedl Fiala. Ukrajincům v Česku zaručil to, že se nemusí obávat o prodloužení víz a o spojení s rodinami. "Jste zde vítáni a jste zde v bezpečí," uvedl premiér.

Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) má Česko historickou povinnost Ukrajině a jejím obyvatelům pomoci. Česko musí Ukrajině ukázat, že bude partnerem i po týdnech a měsících, konflikt může být dlouhý, řekl. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) řekl před poslanci, že jeho úřad je připraven na všechny formy pomoci. „Musíme pomoci, pomáhali jsme a pomáhat budeme,“ řekl Jurečka.

Fiala také řekl, že Česko je nyní díky tomu, že vstoupilo do Severoatlantické aliance a Evropské unie, v bezpečí. Situaci zvládne podle premiéra i v ekonomice.

Černochová zopakovala, že Česko je připraveno vyslat do aliančních sil velmi rychlé reakce 400 vojáků z brigády rychlého nasazení a 180 z chemického vojska. Uvedla, že návrh by mohla předložit vládě už na mimořádné páteční schůzi. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) bez bližších podrobností před poslanci oznámil, že Česko zahájilo řadu kroků, které povedou k omezení vlivu ruských bezpečnostních složek na českém území.

Velvyslanec Ukrajiny požádal o pomoc proti ruské agresi

O pomoc Ukrajině v oblasti hospodářské i vojenské dnes požádal ve Sněmovně české poslance ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen Perebyjnis. Vyzval také k sankcím, které by ochromily ruskou ekonomiku. Ruský prezident Vladimir Putin musí podle velvyslance pocítit maximální politickou a ekonomickou izolaci.

Rusko svým útokem proti Ukrajině podle Perebyjnise porušilo všechny normy mezinárodního práva a začalo válku, v níž nejde jen o Ukrajinu, ale o celý civilizovaný svět. "Ukrajina se nikdy nevzdá svého území a svojí svobody. Budeme bojovat, budeme bojovat za sebe, budeme bojovat za vás, ale s vaší podporou to půjde snadněji," prohlásil velvyslanec. "Vytváříme antiputinovskou koalici," uvedl.

Velvyslanec požádal o pomoc finanční, humanitární i o dodávky zbraní a munice. "Potřebujeme nové kruté sankce, které zničí ruskou ekonomiku," řekl. Doporučil blokaci ruských bank a jejich dceřiných společností, blokaci bankovních účtů vysokých ruských úředníků, zákaz vývozu zboží do Ruska, vyhoštění ruských diplomatů nebo vyloučení Ruska z Rady bezpečnosti OSN. Perebyjnis požádal také o přijetí ukrajinských uprchlíků, zejména z řad seniorů a dětí.

Ukrajinští vojáci jsou podle Perebyjnise odhodláni bojovat do poslední kapky krve, potřebují ale okamžitou pomoc spojenců. Obětí konfliktu jsou podle velvyslance desítky ukrajinských vojáků a možná už stovky civilních obyvatel. Poznamenal, že ruské vojenské jednotky se při útoku přikrývaly bílými plachtami s logem Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: pas, čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Názory

Souhlasíte se mnou, že jsou dnes lidé z jiným názorem než má tato vláda označováni za troly, dezinformátory či nějakou pátou kolonu? A tito lidé zase opačný tábor nazývají pražskou kavárnou apod. Jak přesně byste chtěla tyto lidi stmelit? Jde to vůbec? Slibovali to už mnozí a zatím přilili spíš olej...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Státní rozpočet s obřím schodkem platí. Vládní poslanci přehlasovali Zemanovo veto

20:03 Státní rozpočet s obřím schodkem platí. Vládní poslanci přehlasovali Zemanovo veto

Sněmovna dnes hlasy poslanců vládní koalice přehlasovala veto prezidenta Miloše Zemana a stvrdila no…