Sobotka se sejde s Bělobrádkem k jednání o nové vládě

20.11.2013 6:27

Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka a jeho lidovecký protějšek Pavel Bělobrádek se dnes sejdou k jednání o podobě budoucí vlády. Očekává se, že se dotknou také sporného bodu církevních restitucí.

Sobotka se sejde s Bělobrádkem k jednání o nové vládě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek
reklama

Lidovci trvají na jejich zachování ve schválené podobě. ČSSD chce naopak otevřít debatu s náboženskými obcemi o přehodnocení koncepce majetkového vyrovnání. K revizi již schválené zákonné úpravy se přiklání i hnutí ANO.

Lidovci dnes chtějí apelovat na ČSSD, aby zahájila trojstranná vyjednávání o podobě budoucí vlády. Současné tempo rozhovorů o možné koalici je neuspokojuje. Bělobrádek bude chtít na schůzce zároveň otevřít téma obsazení postů v orgánech sněmovny, řekl místopředseda lidovců Marian Jurečka. Dolní komora poprvé v novém složení začne v pondělí.

Podle Jurečky se těžko hledá shoda na klíčových otázkách v případě, že se strany scházejí pouze ve dvojicích, jak to bylo dosud. "Chápali jsme to na začátku, ale nyní by mělo smysl zrychlit," řekl. KDU-ČSL chce zhruba do dvou týdnů vědět, zda pro ni má smysl uvažovat o účasti ve vládě.

Na daních se neshodnou

Strany se liší například v názoru na zvyšování daní, které lidovci odmítají. Po úterním jednání expertních týmů ČSSD a hnutí ANO je ale možné, že daňové sazby zůstanou do roku 2016 na dnešní úrovni.

Zvyšování daní kromě KDU-ČSL odmítá i ANO. Progresivní zdanění však patřilo k zásadním předvolebním slibům sociální demokracie. ČSSD nyní připustila, že v koaliční smlouvě zvýšená sazba pro vysokopříjmové skupiny nemusí být uvedena.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pandemický zákon prošel Sněmovnou. Toto vše bude moct Blatný nařídit

18:03 Pandemický zákon prošel Sněmovnou. Toto vše bude moct Blatný nařídit

Ministerstvo zdravotnictví a hygienické stanice zřejmě dostanou pravomoci vydávat širší restrikce pr…