Topkaři se radili o programu schůze. Předtím oznámili, že chtějí vyšetřovací komisi

23.09.2014 15:45

Poslanci z klubu TOP 09 se dnes odpoledne krátce po zahájení schůze sněmovny nebyli schopní vyznat v množství navržených změn do programu schůze poslanců a tak si vzali hodinovou přestávku na jednání svého klubu. Prý potřebují čas na posouzení množství změn. TOP 09 ale předtím poslancům oznámila, že na příští schůzi navrhne vznik vyšetřovací komise k činnosti ministra dopravy Antonína Prachaře (ANO).

Topkaři se radili o programu schůze. Předtím oznámili, že chtějí vyšetřovací komisi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání poslanecké sněmovny

Poslanci mají před sebou opět celý jednací týden, ale už tři čtvrtě hodiny po zahájení jednacího dne - v tomto čase debatovali hlavně o změnách v programu schůze - se nebyli schopní vyznat v tom, co si sami za změny navrhovali. Množství změn do programu totiž přednesl předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák a hlavu poslancům také zamotal návrh místopředsedy klubu topkařů Františka Laudáta, jenž žádal zařadit bod věnovaný ministerstvu dopravy.

Byl to totiž právě Laudát, který chtěl minulý týden interpelovat nepřítomného ministra dopravy Antonína Prachaře (ANO) kvůli údajně neutěšenému stavu v resortu.

Chceme komisi, oznámili topkaři

"Budeme iniciovat vznik vyšetřovací komise k činnosti ministra dopravy Prachaře ve veřejném zájmu," uvedl k tomu ale překvapivě dnes šéf klubu TOP 09 Miroslav Kalousek a to v reakci na postup poslaneckých klubů ANO a KDU-ČSL, které zablokovaly snahu topkařů o debatu o ministrových krocích v čele resortu dopravy. 

„Sněmovna vedle své legislativní funkce má také nezastupitelnou úlohu kontrolní. A jakkoli má pan ministr Prachař ve vládě silnou konkurenci, přece jenom bezpečně vede ve skutečnosti, že jeho ministerstvo je v naprostém rozkladu, a vydává signály chaotických, neuvěřitelně často měnících se rozhodnutí a řady rozhodnutí, které se utápějí v šeru korupčních podezření,“ poznamenal k tomu Kalousek.

"Sněmovna nemůže rezignovat na svoji kontrolní úlohu a na svoji odpovědnost nepřehlížet někde totální zmatek a neschopnost řídit a organizovat resort, kterým protékají desítky miliard,"  uvedl také k návrhu Laudáta Kalousek.

TOP 09 si poté vzala hodinovou přestávku na jednání svého klubu.

O chvíli předtím ale šéf klubu ODS Zbyněk Stanjura namítal, že není schopen se vyznat v tom, co poslanci do programu vlastně navrhují zařadit. Žádal tak, aby změny byly také předkládány v písemné formě.

„Musím poctivě říct, že pan předseda Sklenák mi včera telefonoval a o některých bodech mě informoval, že bude navrhovat, nicméně ten rozsah změn je natolik velký, tak bych poprosil, abychom to dostali v písemné podobě, než budeme hlasovat,“ poznamenal k tomu Stanjura.

Už minulý týden přitom Stanjura při schůzi poslanců namítal, že nechápe, proč vůbec zasedá organizační výbor dolní komory, když pak z programu schůze každý den udělají poslanci trhací kalendář.

Laudát: Zakázky tam jsou neprůhledné

František Laudát žádost o zařazení bodu věnovaného ministerstvu dopravy zdůvodnil kupříkladu tím, že toto ministerstvo pod Prachařovým vedením ustoupilo od průhledného zadávání veřejných zakázek, které přiděluje firmám s neprůhledným vlastnictvím. Kritizoval také stav a způsob oprav na dálnici D1, Prachařovu personální politiku nebo přípravu zákonů.

Laudát také ministrovi vyčetl, že jeho nová pravidla získávání pozemků pro stavbu dálnic k aktuálnímu zastavení výkupu půdy k výstavbě komunikací. Připomenul rovněž, že ministr se minulý čtvrtek omluvil z odpoledního jednání sněmovny, i když si poslanci na něj připravili sérii dotazů k jeho práci.

Kalousek: Dokážeme pochopit snahu zamést vše pod koberec

Schůze poslanců sice po hodinové pauze pokračovala, ale vizitku topkařů opět slovně naleštil Miroslav Kalousek.

„Poslanecké kluby KDU-ČSL a ANO zavetovaly náš návrh. My do určité míry dokážeme pochopit vaši snahu zamést některé věci pod koberec, ale nedomnívejte se, že se tímto o těch problémech nebude mluvit, že neexistují. Ony existují a my nemůžeme rezignovat na kontrolní roli Poslanecké sněmovny zvláště v některých velice křiklavých případech. Takže dovolte, abych vás informoval, že poslanci klubu ODS a TOP 09 během následujících hodin do Kanceláře předsedy Poslanecké sněmovny doručí žádost o svolání mimořádné schůze s jediným bodem - Návrh na zřízení parlamentní vyšetřovací komise v resortu dopravy v oblasti veřejných zakázek," sdělil Kalousek.

 

 

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: olb

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebezpečný signál. Zpochybnění naší kontrarozvědky! Langšádlová chce ve Sněmovně vyšetřovat vliv Ruska a Číny. Jenže se to obrátilo proti ní. Vážné pokračování

20:10 Nebezpečný signál. Zpochybnění naší kontrarozvědky! Langšádlová chce ve Sněmovně vyšetřovat vliv Ruska a Číny. Jenže se to obrátilo proti ní. Vážné pokračování

ANKETA Poslanci opozičních stran navrhují v reakci na výroční zprávu BIS zřízení sněmovní vyšetřovac…