Toto je ohrožení demokracie. Arcibiskup Graubner účtuje s těmi, kdo tvrdí, že církev kolaborovala s Hitlerem

24. 6. 2014 12:29

„Politiků, kteří nemají úctu k pravdě, je třeba se opravdu bát. A stejně tak hlasatelů kolektivní viny. Netvrdíme, že žádný katolík se neprovinil kolaborací. Ale říkat kvůli několika takovým, že kolaborovala církev, je podobné jako tvrdit, že český národ za války kolaboroval a byl spojencem Německa, když se přece najde tolik Čechů, kteří zradili. Taková demagogie je vážným ohrožením demokracie,“ říká olomoucký arcibiskup Jan Graubner v reakci na debatu, kterou rozvířil výrok poslance ČSSD o kolaboraci církve s nacisty.

Toto je ohrožení demokracie. Arcibiskup Graubner účtuje s těmi, kdo tvrdí, že církev kolaborovala s Hitlerem
Foto: Filip Kotek
Popisek: Arcibiskup Graubner na Velehradě
reklama

Anketa

Souhlasíte s církevními restitucemi?

6%
91%
hlasovalo: 72798 lidí

Poslanec Igor Jakubčík (ČSSD) trvá na svém výroku o tom, že za druhé světové války byla katolická církev jedním z největších spojenců nacistického Německa a schvalovala vraždy Židů, čímž nedávno ve sněmovně vzbudil patřičný rozruch, když se projednával návrh části poslanců ČSSD na prodloužení lhůty pro posouzení žádostí o vydání majetku církvím a pro kontrolu rozhodnutí. Jakubčíkova slova odmítl i předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka. Kardinál Dominik Duka je označil za šíření lži a nenávisti.

Foldyna: Klér se nepochybně kolaborace dopustil

Jakubčíkův kolega z ČSSD a poslanec Jaroslav Foldyna k tématu uvedl: „Ve Španělsku, v Itálii, v Německu, na Slovensku, či v Chorvatsku římskokatolická církev kolaborovala, stejně tak se dá toto najít i u nás. Vatikán se podílel na úniku nacistických pohlavárů před spravedlností. Za protektorátu je řada okamžiků, kdy církevní hodnostáři hajlují po boku nacistů. Je i pravdou, že řada farářů skončila na nacistickém popravišti, ale klér se nepochybně kolaborace dopustil.“

V rozhovoru pro Novinky.cz později Jakubčík upřesnil, že neměl na mysli řadové kněze, ale především vrchní představitele, což podle něj dokládají informace z otevřených zdrojů. Zároveň dodal, že svými slovy nechtěl církve urazit.

Graubner: Věřím Einsteinovi

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner však Jakubčíkova slova považuje dle svého vyjádření pro ParlamentníListy.cz za šokující ignorantství. „To se z veřejných zdrojů už neví, že předsedou české exilové vlády v Londýně byl prelát Šrámek z Arcidiecéze olomoucké, z níž zahynulo v koncentrácích nebo bylo popraveno 29 kněží a 79 jich koncentrák přežilo? Nebo snad poukazem na papeže Pia XII. chce dnes někdo hlásat propagandu KGB, která z něj chtěla udělat kolaboranta?“ ptá se Graubner.

A pokračuje: „Víc věřím třeba Albertu Einsteinovi, který napsal v britském deníku The Times: ‚Pouze katolická církev postavila hráz hitlerovské kampani k umlčení pravdy. Nikdy předtím jsem se jí nezabýval, ale dnes budí ve mně obdiv a sympatie, protože pouze ona měla odvahu a houževnatost bránit pravdu a morální svobodu.‘ Historik Rudolf Fischer-Wollpert odhadl počet Židů zachráněných bezprostředně Piem XII. v Římě na 5 tisíc. Židovský historik Pinchas Lapide tvrdí, že papež Pius XII. přímo nebo nepřímo zachránil cca 860 tisíc Židů,“ uvedl dále ParlamentnímListům.cz olomoucký arcibiskup.

Demagogie ohrožující demokracii

A neodpustil si ani poznámku na adresu poslance Foldyny. „Politiků, kteří nemají úctu k pravdě, je třeba se opravdu bát. A stejně tak hlasatelů kolektivní viny. Netvrdíme, že žádný katolík se neprovinil kolaborací. Ale říkat kvůli několika takovým, že kolaborovala církev, je podobné jako tvrdit, že český národ za války kolaboroval a byl spojencem Německa, když se přece najde tolik Čechů, kteří zradili. Taková demagogie je vážným ohrožením demokracie,“ prohlásil Graubner s tím, že tomu, kdo přizná chybu, je možné odpustit. „Já takovým politikům odpouštím, i když se neomluví, protože nebudu v sobě chovat zlobu kvůli zlobě druhých, ale budu ostražitější k jejich chápání pravdy,“ doplnil.

Graubner označil novelu za bezpředmětnou

Poslanecká sněmovna návrh části poslanců ČSSD na prodloužení lhůty pro posouzení žádostí o vydání majetku a pro kontrolu rozhodnutí po rozruchu, který vyvolal svým vystoupením minulý týden v pátek Jakubčík, nakonec podpořila. Předloha předpokládá, že by byla roční lhůta místo nynější půlroční. Zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi podle zástupce předkladatelů Jeronýma Tejce (ČSSD) totiž chybně předpokládá, že úřady dokážou v půlroční lhůtě rozhodnout o vydání nemovitostí a pak ve stejné lhůtě rozhodnutí zkontrolovat.

Taková novela je podle Graubnera bezpředmětná, protože i ten případný druhý půlrok už propadl. „I nám jde o dobrou kontrolu, proto jsme nikoho pro překročení lhůty nežalovali, i když většinu zdržení nezpůsobila poctivost kontroly, ale úmyslné obstrukce. Katolíci jsou součástí národa a záleží jim na společném dobru,“ dodává pro ParlamentníListy.cz Graubner.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Petr Kupka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Poplach na ČT? Dobrovolnost poplatků: ANO neříká ne. Bude veselo

19:59 Poplach na ČT? Dobrovolnost poplatků: ANO neříká ne. Bude veselo

ANKETA Přijde Česká televize o část koncesionářských poplatků? Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček podal n…