„Myslím, že i lidé v této straně si dokáží velice dobře spočítat, jaké by to mělo následky, kdyby se penězovod do státního rozpočtu tímto způsobem limitoval,“ upozornil na to, jak by se mohly zachovat firmy při volném pohybu v Evropské unii, kdyby ČSSD své nápady skutečně realizovala. „To by byla taková malá ekonomická sebevražda,“ dodává úspěšný podnikatel.
Po volbách bude všechno jinak
Stejný názor má i šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR a generální ředitel Sindat Group Karel Havlíček. „Žádné tsunami nebude, i když vyhraje sociální demokracie. Zažíváme desáté či dvanácté volby, tak víme, že to, co se říká před volbami, je nakonec trochu jinak. Pro mě není dnes směrodatné, co strany říkají, protože ony mohou ve finále činit až na základě toho, jak se skutečně namíchají karty, kdo bude v koalici, jak dopadnou jednání s klíčovými asociacemi, jak dopadnou jednání s odbory. Politici budou vycházet i z toho, aby se naplnila určitá kritéria například vůči Evropské unii,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz zástupce podnikatelů, proč není záměry, které „vypouští sociální demokraté do vzduchu“, nijak zhrozen.
Sociální demokraté nebudou chtít zničit podnikatele
Karel Havlíček poznamenává, že lidi ze sociální demokracie zná. „Kdyby byl Jan Mládek ministrem financí, nemám strach, protože to je člověk, se kterým je určitá diskuse možná. Ani z několika jednání s předsedou strany Bohuslavem Sobotkou jsem neměl pocit, že první, na co by se sociální demokraté po vyhraných volbách vrhli, je zničení podnikatelského stavu,“ uklidňuje firmy zástupce podnikatelů.
Záleží na firmách, kolik budou chtít státu odevzdat
Ale na druhou stranu prý chápe míru populismu, protože levice bude pochopitelně před volbami vždycky tvrdit, že bude přidávat chudým a ubírat bohatším. „Ale oni jim ve finále zas až tolik neodeberou, protože – pokud není z čeho, tak to stejně nevezme,“ dodává pro ParlamentníListy.cz Havlíček. A jestli si podle něj někdo myslí, že posunutím daně z příjmu o jedno, dvě procenta získá zásadně víc peněz pro stát, tak garantuje, že na malých a středních podnicích nikoli. „Protože ty nejmenší firmy neplatí daň z výměru, platí ji z toho, kolik mají na konci roku v hotovosti a kolik jsou ochotni státu odevzdat. To je tvrdé tvrzení, ale bohužel to tak v reálu funguje,“ varuje, že by takové snahy mohly být zbytečné.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová