Reklama na autě větší než A4, to už je kampaň, poučovali senátory „hlídači kampaní“. A Kubera je za to stíral: A když si dám šest A4 vedle sebe?

30.08.2017 21:15

REPORTÁŽ Volební kampaň se bude nést udavačstvím těch, kdo budou poukazovat na chyby v ní. Tohle shrnutí Jaroslava Kubery sklidilo největší potlesk. Stalo se v jednacím sále Senátu, kam přišla většina "hlídačů kampaní" a vysvětlovali, jak budou posuzovat vedení a financování předvolebních kampaní.

Reklama na autě větší než A4, to už je kampaň, poučovali senátory „hlídači kampaní“. A Kubera je za to stíral: A když si dám šest A4 vedle sebe?
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Místopředseda Senátu PČR Jaroslav Kubera pořádal seminář
reklama

"Naším cílem je najít, kde soudruzi udělali chybu," zacitoval z filmu Pelíšky místopředseda Senátu Jaroslav Kubera, který seminář "První zkušenosti s fungováním Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí", dále jen ÚDHPSH, do sídla horní komory parlamentu svolal. A bylo hodně veselo.

Žádný strašák na politiky

Anketa

Chcete, aby plénum Poslanecké sněmovny vydalo Babiše k trestnímu stíhání?

37%
63%
hlasovalo: 19733 lidí

I předseda senátorského klubu ODS Miloš Vystrčil, který odbornou debatu moderoval, si povzdechl: "Jde o věci, co nás trápí, a vyčíst je ze zákona je úkol téměř sisyfovský." Jde o výklad zákona o politických stranách a financování předvolebních kampaní. "Je třeba dát paragrafy do souvislosti s politickou realitou. Byrokracie je kolem toho hodně. Úřad by musel mít dvě stě zaměstnanců. Půjde o žaloby a soudy, co se potáhnou a společnost to nakonec ještě více rozdělí," doplnil Kubera s tím, že pro zákon nehlasoval.

Předseda ÚDHPSH Vojtěch Weis má pro správní a kontrolní činnost šest zaměstnanců. "Úřad by měl působit preventivně a ne jako strašák na politiky. Právní úprava je v mnoha ohledech velmi obecná. Nehodláme ale politické subjekty obtěžovat, abychom vykázali nějakou činnost," sdělil.

Fotogalerie: - Hlídači kampaní v Senátu

Místopředseda Senátu PČR Jaroslav Kubera pořádal s...
Tématem byly první zkušenosti s fungováním "hlídač...
Předsedou ÚDHPSH je Vojtěch Weis
Členem ÚDHPSH je i Jan Outlý
Vše se konalo v jednacím sále Senátu
Debatu moderoval předseda Senátorského klubu ODS M...

Velké nejasnosti jsou například ohledně agitace na sociálních sítích. Politici by se měli vyjadřovat hlavně na svých oficiálních politických stránkách. Taková agitace by pak měla nést informace o zadavateli a zhotoviteli. "Oficiální a soukromé profily s prezentací, za něž se poskytuje úplata, jsou součástí kampaně. Focení na ulici, když dáte za focení s babičkou té staré paní stovku, zaplatil jste a je to kampaň," řekl člen ÚDHPSH Jan Outlý.

Plakáty do A4 projdou

Vášnivé spory následovaly ohledně plakátů, které si podporovatelé vyvěsí třeba na vlastní plot či umístí na kapotu auta. "Do formátu A4 to označeno být nemusí, nad něj tam musí být uveden zadavatel a zhotovitel," podotkl další člen ÚDHPSH František Sivera. Sympatizant, který to udělá bez vědomí kandidující strany či hnutí, by se měl registrovat u ÚDHPSH.

"Takže někdo dá vedle sebe šest 'á-čtyřek', udělá z nich něco většího a bude to v pořádku," zašťoural Kubera. "To nebude možné," odpověděl Sivera. "Hlídači kampaní" například ale přiznali, že ohledně matoucí, zavádějící a negativní reklamy, která se bude strefovat do volebního soupeře, ještě nemají jasno. Výsledky jednání, kde padne nějaký verdikt, budou vyhlášeny na internetu. Ostatně internetové stránky ÚDHPSH už dostaly z části novou úpravu.

"Já bych se nedivil, kdyby vás po volbách někdo zrušil," ozvalo se sálem. Komunistický poslanec Leo Luzar prohlásil, že členové ÚDHPSH se zaobírají moc velkými detaily, přičemž by měli hlavně hlídat finance. "Jděte od stokorun ke sto tisícům korun. Musíte mít nějakou míru úměrnosti," radil s tím, že očekává návrhy na změnu zákona. "My nemůžeme rezignovat na zákon a řešit jen částky nad 100 000 korun. Musíme odpovídat na úplně všechny podněty," odvětil mu Weis.

Otázek přibylo

Ze setkání nakonec vyvstalo více otázek, než bylo odpovědí. Nicméně chybu nelze hledat na straně lidí z ÚDHPSH, kteří se poctivě snažili vše vysvětlovat, ale ve velmi obecném výkladu zmíněného zákona. "Právní úprava je nová a v mnoha ohledech nepřesná. Zákon si nějakou dobu musí prožít a pak mohou přijít návrhy na novelizaci. Nyní jsou předčasné," prohlásil Weis.

Jeho kolega Outlý poznamenal, že výkřiky o zrušení úřadu už považuje za určitou formu nátlaku. "České zákonodárství je v dezolátním stavu a nikdo s tím nechce nic dělat, všichni jen mluví," podotkl Kubera a ironicky dodal, že k žádnému zrušení úřadu nedojde, spíše vznikne nový úřad pro dohled nad ÚDHPSH.

"Volby proběhnou, udavačství naroste, společnost bude ještě víc rozhozená, proto je dobré, že přijdou Vánoce," perlil ještě Kubera a nakonec prohlásil: "Známe Čechy, ti už nyní vědí, jak to všechno obejdou." S ParlamentnímiListy.cz si už venku před budouvou postěžoval, že z toho málem dostal infarkt. A zapálil si další cigaretu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jan Rychetský
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senát asi usnadní přechod k jinému mobilnímu operátorovi

21:48 Senát asi usnadní přechod k jinému mobilnímu operátorovi

Pokuta za přechod k jinému mobilnímu operátorovi se zřejmě sníží, lhůta pro převod telefonního čísla…