Drábkův vzkaz: Nezaměstnané netýrám. Podívejte, jak se vymlouvají

27.03.2012 11:24

Povinnost nezaměstnaných hlásit se několikrát týdně na poštách je v rozporu se zákonem. Je o tom přesvědčen veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) to však odmítá. A argumentuje úsporami a pozitivními výsledky.

Drábkův vzkaz: Nezaměstnané netýrám. Podívejte, jak se vymlouvají
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09)
reklama

Proč se domnívá ombudsman, že je nově zavedený systém DONEZ mimo zákon? Jednak se o této povinnosti nikde v legislativě prý nemluví, navíc boj s nelegálním zaměstnáváním, jemuž má loňská novinka zamezit, podle něj není v kompetenci úřadů práce.

„Panu ombudsmanovi jsme vypracovali k argumentaci detailní dokumentaci. Vyplývá z ní, že systém v žádném případě nezákonný není a již ušetřil státnímu rozpočtu 140 milionů korun,“ odmítl však myšlenku nezákonnosti pro ParlamentníListy.cz ministr Drábek.

Připomeňme si, že od poloviny října loňského roku se mají vytipovaní nezaměstnaní i několikrát týdně hlásit v přesně určeném termínu na pracovištích CheckPoint na poštách. Opatření má podle ministerstva práce a sociálních věcí ztížit případným pracantům načerno nelegální přivýdělek. Zatímco tento efekt se dosud neprokázal, úřad veřejného ochránce práv zahrnuly stížnosti od nezaměstnaných.

A tak se úřad začal systémem docházky nezaměstnaných (DONEZ) zabývat. Zjistil při tom, že nemá dostatečnou oporu v zákoně.

"Z žádného ustanovení zákona o zaměstnanosti nelze dovodit, že by měl uchazeč povinnost hlásit se na kontaktním místě veřejné správy, aniž mu zde bude poskytnuta zprostředkovatelská či poradenská činnost," uvedl ombudsman Pavel Varvařovský pro Týden.cz.

Povinnost docházet na poštu? Se zprostředkováním práce nesouvisí...

Háček totiž spočívá v tom, že pokud se nezaměstnaný v daném termínu nedostaví, může být  potrestán vyřazením z evidence. A přijít o podporu v nezaměstnanosti i o státem placené zdravotní pojištění. Tato povinnost přitom nejenže není stanovena zákonem, ale se zprostředkováním zaměstnání podle ombudsmana ani nijak nesouvisí.

"Zařazením nezaměstnaného do DONEZ tedy podle mého názoru Úřad práce ČR překračuje rámec své zákonné pravomoci a státní moc je vykonávána mimo zákonné meze," řekl dále ombudsman.

Ministerstvo práce a sociálních věcí ve spolupráci s Úřadem práce ČR však předkládá svoji verzi pohledu na novinku.

Na poštu docházelo za pět měsíců 47 tisíc lidi. Čtyři tisíce z nich vypadly

Cílem projektu, který je financován z Evropského sociálního fondu (OPLZZ), je prý v maximální možné míře omezit výkon nelegálního zaměstnávání.

„Za prvních pět měsíců provozu projektem prošlo zhruba 47 tisíc lidí. S bezmála desetinou z nich  - tedy skoro čtyřmi tisíci lidmi bylo přitom zahájeno správní řízení ve věci vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání,“ uvádí v tiskovém prohlášení mluvčí ministerstva Viktorie Plívová. Dodává, že jen v únoru bylo v projektu zařazeno 26 070 uchazečů o zaměstnání.

„Zhruba 550 uchazečů o zaměstnání pak našlo ihned po zařazení do zmiňovaného projektu zaměstnání. Pokud provedeme bilanci k minulému týdnu, činí úspory skutečně částku přes 140 milionů korun. A to již po odečtení nákladů, které jsme doposud za zprostředkování na Czech POINTech zaplatili,“ zopakoval opět v tiskové zprávě ministr práce a sociálních věcí. Podle jeho odhadu by tak systém mohl v horizontu dalších šesti měsíců  generovat úsporu vyšší než půl miliardy korun. „Odhad vychází z průměrného počtu uchazečů, s nimiž je zahájeno správní řízení, případně počtu těch, kteří si najdou po zařazení do projektu zaměstnání - a s nimi související úspory na vyřazení z evidence,“ doplnil Drábek.

I přes klady, o kterých tedy ministerstvo hovoří, však úřad ombudsmana má i nadále pochybnosti, zda se pouhé předání automaticky vygenerovaného přehledu volných pozic rovná zprostředkování zaměstnání.

Ombudsman naráží na nesrovnalosti v tvrzení. Zprostředkovává se tedy na poště, nebo ne?

"Navíc původně ministerstvo uvádělo, že k zprostředkování práce nedochází, že o tom uvažují a plánují, že by to tak mohlo být. Teď odpověděli, že se na kontaktních místech práce zprostředkovává," poukazuje na jisté rozpory mluvčí úřadu ombudsmana Ivana Hrazdílková.

Veřejný ochránce práv proto stěžovatele vyzval, aby mu popsali, jaké informace na poštách přesně dostávají.

Jak uvedl server Týden.cz, i podle úředníků, kteří se na některém z "pracáků" zabývají politikou zaměstnanosti, totiž k zprostředkování zaměstnání dochází pouze u nich, tedy na úřadech práce.

"Na poště jen klientům dají papírek s datem další návštěvy, popřípadě vyjedou z našeho seznamu volná místa, pokud vůbec nějaká jsou. Není tam na to ani speciální přepážka, je to jen jedna z vedlejších služeb pošty," popsala úřednice, která si nepřála být jmenována.

Omezilo se nelegální zaměstnávání, tvrdí ministerstvo

Ministerstvo práce a sociálních věcí však po pěti měsících praxe vyhodnocení projektu hovoří vedle již uvedených úspor i o dalších kladech.  Například to, že splnil svůj hlavní cíl - tedy omezení výkonu nelegálního zaměstnávání. To se prý dá deklarovat i některými uvedenými důvody ze strany uchazečů o zaměstnání, ke kterým nebylo možné přihlédnout jako k vážným důvodům, pro omluvu nesplnění povinnosti.

ParlamentníListy.cz z nich ty nejpikantnější výmluvy, proč se někdo nemohl na poštu dostavit, na závěr vybraly:

• Zaměstnavatel neumožňuje uchazeči dostavit se ve stanovenou dobu

• Uchazeč tvrdí, že se mu schůzka v tuto dobu nehodila

• Služební cesta

• Po noční směně

• Oslava

• Paní XYZ kamarádi vzali kontaktní lístek a přepsali ji datum návštěvy

• Spadnul do rybníka

• Zapomněl -zabezpečoval stan

a i další stojí zmínku:

 

 •     Paní hlídá dospělého syna
 •     Mrzlo, nemohl se dostavit
 •    ,,Vypadlo mu to z hlavy''
 •     Uchazeči se termín nehodí
 •     Klient zpracovává dříví
 •     Tvrdí, že přišel správně
 •     Doma měl vypnutý proud
 •     Oslava narozenin
 •     Služební cesta
 •     Po noční směně
 •     Vařil pro dítě
 •     Vaření oběda
 •     Čistil komín
 •     Opravuje byt

 

Projekt DONEZ

V rámci projektu vytipovaní uchazeči o zaměstnání dochází v určeném čase pracovníkem úřadu práce na místa Czech POINT. MPSV tak posiluje kontrolní mechanismus, jenž znesnadňuje uchazečům o zaměstnání výkon nelegálního zaměstnání, resp. činností, které nejsou oprávněni vykonávat a které se zpravidla realizují v rámci tzv. šedé ekonomiky.

Jestliže se nezaměstnaný v určený čas nedostaví na Czech POINT, zjišťuje se důvod nedodržení této zákonné povinnosti vůči Úřadu práce ČR. Např. z důvodu pohovoru na novou pozici či nemoci je uchazeč omluven pouze řádnou omluvenkou. V případě bezdůvodné absence uchazeče, zahajuje Úřad práce ČR správní řízení, které může vést až k vyřazení uchazeče z evidence Úřadu práce ČR a odebrání dávek.

Kritéria uchazeče pro zařazení do systému DONEZ:

Do systému jsou zařazováni vybraní uchazeči o zaměstnání, mj. například ti, kteří se do evidence nezaměstnaných dostávají opakovaně, lidé, kteří v posledním půlroce byli zaměstnaní méně než deset dní, uchazeči s opakovanou evidencí či vytipované rizikové profese s danou úrovní vzdělání apod.

Do systému naopak nejsou zařazeni například ti, kteří jsou zařazeni do rekvalifikace, osoby starší šedesáti let, lidé pečují o osobu blízkou s 2. stupněm invalidity atd. Mezi důvody, které omlouvají absenci na dohodnuté schůzce na pracovišti Czech POINT, patří pochopitelně nemoc, pohovor u potenciálního zaměstnavatele a například také obtížná dopravní dostupnost.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Alena Hechtová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ptejte se ministryně. Zveme vás na on-line debatu o důchodové reformě

17:00 Ptejte se ministryně. Zveme vás na on-line debatu o důchodové reformě

Dnes v 19 hodin pořádá Masarykova demokratická akademie on-line debatu: Spravedlivá, udržitelná, sro…