Ministerstvo radí: Takto by se děti měly učit o komunistech

03.09.2013 13:58

Ministr školství Dalibor Štys vydal doporučení, jakou cestou by se měli žáci učit o dějinách dvacátého století, s důrazem na kořeny a působení nacistické a komunistické éry. Především druhý zmíněný demokratický režim ovlivňuje naše životy i dnes a studenti by měli vědět, jakým způsobem se totalitní uskupení dostala k moci a jakým způsobem ovlivňovala život lidí.

Ministerstvo radí: Takto by se děti měly učit o komunistech
Foto: ustrcr.cz
Popisek: Milada Horáková popravená v roce 1950

„Cílem výuky o totalitních a nedemokratických režimech 20. století je pojmenování a pochopení příčin, které vedly k jejich nastolení a k jejich podpoře značnou částí obyvatel. A to nejen příčin mezinárodně politických, vnitropolitických a geopolitických. Žáci by se měli seznámit i s všednodenními příběhy lidí, neboť jim mohou odhalit motivace, jež určovaly jednání postav v odlišných historických kontextech. V těchto souvislostech se doporučuje využívat příběhů a osudů lidí z regionu,“ stojí v doporučení.

Žáci a studenti by měli být seznámeni s tím, jak byly perzekuovány skupiny nepohodlných občanů v komunistickém Československu. Měli by se dozvědět, že československým represivním složkám radili sovětští poradci. Za třídního nepřítele byli označeni nejen politicky aktivní lidé z nekomunistických stran, ale také církve, soukromí zemědělci, vlastenecké spolky či nekomunističtí armádní činitelé.

Podle představ ministerstva by se studenti měli dozvědět o tom, jakou cestou probíhala kolektivizace zemědělství, jak byli nepohodlní občané propouštěni z práce a v nejhorších případech souzeni ve vykonstruovaných soudních procesech a následně justičně zavražděni - popraveni.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bomba: Babiš navrhuje zrušit poplatek pro ČT. V tomto případě…

14:35 Bomba: Babiš navrhuje zrušit poplatek pro ČT. V tomto případě…

Prezident Miloš Zeman v odpovědích na dotazy čtenářů PL uvedl, že je načase uvažovat o zrušení konce…