Ministerstvo trvá na vyšších platech ve vězeňství a justici

03.09.2013 15:05 | Zprávy

Ministerstvo spravedlnosti trvá na navýšení platů zaměstnanců v justici a vězeňství. Návrh rozpočtu na příští rok, který pro justici vyčlenil 22,1 miliard korun, však s těmito změnami nepočítá. Přitom například civilním zaměstnancům Vězeňské služby se platy zvyšovaly naposledy v roce 2009 a příslušníkům ještě o tři roky dříve, sdělila ČTK mluvčí úřadu Štěpánka Čechová.

Ministerstvo trvá na vyšších platech ve vězeňství a justici
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Věznice Pankrác

Na nízké platy zaměstnanců justice upozorňuje ministerstvo dlouhodobě. Chtělo by je navýšit alespoň na úroveň srovnatelných pracovních pozic v nepodnikatelské sféře. Rovněž platy příslušníků Vězeňské služby by se podle něj měly přiblížit úrovni platů v ostatních ozbrojených sborech.

 

Původní rozpočtový rámec, který schválila vláda expremiéra Petra Nečase (ODS), počítal s tím, že ministerstvo spravedlnosti dostane v přístím roce na výdaje 21,2 miliardy Kč. Resort tehdy uplatnil takzvané nadpožadavky ve výši 3,7 miliardy korun. Ty měly vedle zvýšení platů zaměstnanců justice a příslušníků Vězeňské služby pokrýt například také výstavbu nového justičního areálu v Ústí nad Labem.

Ministerstvo nyní po Fischerovi žádá další dvě miliardy korun

Současný návrh ministra financí Jana Fischera sice pro ministerstvo spravedlnosti stanovil vyšší částku než v červenci, ministerstvo však upozorňuje na to, že k fakticky peněz nepřibylo. Fischerův úřad prý jen do nového návrhu zapracoval navýšení prostředků na platy soudců a státních zástupců v souvislosti s rozhodnutím Ústavního soudu, které původně opomenul.

Ministerstvo proto nyní po Fischerovi žádá další dvě miliardy korun. Jednou z priorit pro ně i nadále zůstává ústecký justiční areál. "V oblasti programového financování ponecháváme požadavek na výstavbu nové budovy pro Krajský soud v Ústí nad Labem ve výši 50 milionů a v dalších letech ve výši 800 milionů korun. Budova je v záplavovém území a její kapacita je nedostatečná pro umístěné složky," vysvětlila Čechová.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Mír na Ukrajině

Paní Konečná, dobrý den. Jednak gratuluji ke zvolení. Vy opakovaně tvrdíte, že EU má nástroje, jak ukončit válku na Ukrajině. Zajímá mě jaké? Podle mě EU nezmůže nic. A ještě co si myslíte o podmínkách, které si klade Rusko, aby válku ukončilo? Chce nejen část území Ukrajiny, ale požaduje i to, aby ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Velká válka za 4 měsíce? V Česku obavy. Ale Zaorálek na Vučiće něco prozradil

11:30 Velká válka za 4 měsíce? V Česku obavy. Ale Zaorálek na Vučiće něco prozradil

„Ne víc než tři až čtyři měsíce,“ odhadl čas do velké konfrontace v Evropě srbský prezident Aleksand…