Ministerstvo trvá na vyšších platech ve vězeňství a justici

03.09.2013 15:05

Ministerstvo spravedlnosti trvá na navýšení platů zaměstnanců v justici a vězeňství. Návrh rozpočtu na příští rok, který pro justici vyčlenil 22,1 miliard korun, však s těmito změnami nepočítá. Přitom například civilním zaměstnancům Vězeňské služby se platy zvyšovaly naposledy v roce 2009 a příslušníkům ještě o tři roky dříve, sdělila ČTK mluvčí úřadu Štěpánka Čechová.

Ministerstvo trvá na vyšších platech ve vězeňství a justici
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Věznice Pankrác

Na nízké platy zaměstnanců justice upozorňuje ministerstvo dlouhodobě. Chtělo by je navýšit alespoň na úroveň srovnatelných pracovních pozic v nepodnikatelské sféře. Rovněž platy příslušníků Vězeňské služby by se podle něj měly přiblížit úrovni platů v ostatních ozbrojených sborech.

 

Původní rozpočtový rámec, který schválila vláda expremiéra Petra Nečase (ODS), počítal s tím, že ministerstvo spravedlnosti dostane v přístím roce na výdaje 21,2 miliardy Kč. Resort tehdy uplatnil takzvané nadpožadavky ve výši 3,7 miliardy korun. Ty měly vedle zvýšení platů zaměstnanců justice a příslušníků Vězeňské služby pokrýt například také výstavbu nového justičního areálu v Ústí nad Labem.

Ministerstvo nyní po Fischerovi žádá další dvě miliardy korun

Současný návrh ministra financí Jana Fischera sice pro ministerstvo spravedlnosti stanovil vyšší částku než v červenci, ministerstvo však upozorňuje na to, že k fakticky peněz nepřibylo. Fischerův úřad prý jen do nového návrhu zapracoval navýšení prostředků na platy soudců a státních zástupců v souvislosti s rozhodnutím Ústavního soudu, které původně opomenul.

Ministerstvo proto nyní po Fischerovi žádá další dvě miliardy korun. Jednou z priorit pro ně i nadále zůstává ústecký justiční areál. "V oblasti programového financování ponecháváme požadavek na výstavbu nové budovy pro Krajský soud v Ústí nad Labem ve výši 50 milionů a v dalších letech ve výši 800 milionů korun. Budova je v záplavovém území a její kapacita je nedostatečná pro umístěné složky," vysvětlila Čechová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Policisté mohou zůstat v klidu, hlásí Hamáček. Vláda odmítla návrh komunisty Ondráčka

15:57 Policisté mohou zůstat v klidu, hlásí Hamáček. Vláda odmítla návrh komunisty Ondráčka

Změny ve výsluhách policistů podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) nehrozí. Vláda dnes zaujala o…