Ministr Žák zhodnotil výstavbu dálnic. Padla krutá slova

18.08.2013 18:22

Státu chybí peníze na dostavbu základní dopravní sítě. Ukázal to nový dopravní rozpočet na roky 2014 až 2016. Podle ministra dopravy Zdeňka Žáka je zde jasný důvod: střílení naslepo, chaos a nekompetentnost.

Ministr Žák zhodnotil výstavbu dálnic. Padla krutá slova
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý ministr dopravy Zdeněk Žák.

"Dopravní infrastruktura vyžaduje permanentní investice, proto nejhorší, co nás dnes svazuje, je to, že nemáme zakódován normální poměrný vzorec, kolik je tento stát ze svého rozpočtu ochoten dávat do své dopravní infrastruktury," uvedl pro Aktuálně.cz ministr Zdeněk Žák.

Podle něj je přístup České republiky z minulých let špatný. Existují dvě krajní řešení – dopravní infrastruktury nemodernizovat, nebo se naopak snažit o luxusní silnice. Na prvním se ušetří, druhé vyžaduje velké investice. „Ryze českým řešením je to, co nám zanechaly předchozí vlády. Řekli jsme, že tady chceme mít poměrně luxusní síť silnic, dálnic a železnic, ale nejsme ochotni za to platit žádné peníze,“ dodává však Žák.

Nejen proto je podle něj nezbytné, aby se vyjasnilo spolufinancování z fondů Evropské unie. Nyní je situace nastavená tak, že bez nich to nepůjde. „Podlehli jsme další obrovské fikci, že tady budou evropské peníze navždy. Proto jsme nastavili finanční poměry na to, že sem připlouvají nějaké evropské peníze. To je další sebevražedná politika,“ varuje ministr, podle něhož měly být evropské peníze chápány spíše jako bonus navíc.

Podle něj tak není největším problémem korupce – a voliči si to prý začínají uvědomovat. „Největším problémem je nekompetentní správa věcí veřejných. Dokud nepřijmeme prostý fakt, že věci veřejné musí kvalifikovaně spravovat odborníci, tak se nikam nehneme,“ míní Žák. Nekompetentnost podle něj nakonec způsobila mnohem větší škody než tak často vyzdvihovaná korupce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bomba: Babiš navrhuje zrušit poplatek pro ČT. V tomto případě…

14:35 Bomba: Babiš navrhuje zrušit poplatek pro ČT. V tomto případě…

Prezident Miloš Zeman v odpovědích na dotazy čtenářů PL uvedl, že je načase uvažovat o zrušení konce…