Ministrem školství by mohl být i Klaus mladší. Klasnová prý ne

28.03.2012 16:06

Věcí veřejné nyní zvažují, koho nominovat na křeslo ministra školství, které se uprázdnilo po rezignaci Josefa Dobeše. Podle informací ParlamentníchListů.cz jsou ve hře tři základní varianty postupu. Padlo i jméno Václava Klause mladšího.

Ministrem školství by mohl být i Klaus mladší. Klasnová prý ne
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslední akce Josefa Dobeše ve funkci ministra

Podle důvěryhodného zdroje z VV bude nominace nového ministra záviset na míře katastrofických scénářů s rozpočtem ministerstva školství. První náměstek ministra školství Ladislav Němec by měl v úterý Věci veřejné informovat, jak je na tom rozpočet ministerstva školství. Ten byl zasažen škrty ministra financí Miroslava Kalouska ve výši 2,5 miliardy, kvůli nimž rezignoval dosavadní ministr Josef Dobeš.

Tři možnosti

Dle toho, jak dramatická nastane situace s platy učitelů a finančními možnostmi úřadu, se zvažují tři varianty možných nástupců Dobeše. První, optimistická varianta, kdy bude situace poměrně řešitelná, by směřovala k tomu, že by se ministryní školství mohla stát již zmiňovaná místopředsedkyně školského výboru Dagmar Navrátilová (či potenciálně místopředsedkyně poslaneckého klubu VV Jana Drastichová).V případě, že by situace byla již nepříznivější, ale stále zvládnutelná, tak by měl být ministrem Milan Šťovíček, který se podle informací redakce nevyhýbá svému možnému angažmá.

V případě vyloženě nepříznivého rozpočtu je nejpravděpodobnější varianta ministra nestraníka-odborníka, krizového manažera. Při takové možnosti se ve VV skloňují jména dosavadního náměstka ministra a exrektora Univerzity Karlovy Ivana Wilhelma, dále ekonoma Pavla Kohouta a nově i Václava Klause mladšího. Ten již v minulosti radil Josefu Dobešovi.

Klasnová vyloučena. Možná širší rekonstrukce vlády

„Upřímně řečeno, v úvahu připadají spíše varianty dvě a tři. Šťovíček své angažmá nevyloučil. Ale je možné, že bude potřeba opravdu nějaký krizový manažer. Kateřinu Klasnovou jako kandidátku na ministryni školství mohu prakticky vyloučit. Hovoří se také o širších změnách ve vládě, kdy by odešel Jiří Pospíšil či Alexandr Vondra. Drábkova pozice se prý zase zlepšila. Není ale tajemstvím, že se ministr dopravy Pavel Dobeš vymknul Věcem veřejným a Kamil Jankovský je považován za člověka Miroslava Kalouska a Vít Bárta mu už nevěří,“ řekl ParlamentnímListům.cz  vysoce postavený člen Věcí veřejných.  

Josef Dobeš rezignoval na funkci ministra školství poté, co vláda minulou středu schválila vázání výdajů pro jeho rezort ve výši 2,5 miliardy korun. Že v takovém případě podá demisi, Dobeš avizoval již dříve v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Řešily se volby, rekonstrukce vlády? Havlíček předstoupil před novináře

17:08 Řešily se volby, rekonstrukce vlády? Havlíček předstoupil před novináře

Vláda ANO a ČSSD se dnes podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) vůbec nezabývala výsledkem sněmo…