Nečas a Klaus se hádají, kdo může za krizi. Tluchoř-Kočí, či Bárta

23.04.2011 11:21

Kdo má pravdu? Podle prezidenta je za vládní krizí především dvojice Petr Tluchoř a Kristýna Kočí. Premiér si však stojí za tím, že nejvážnější věcí byl a je plán Víta Bárty na ovládnutí politiky přes ABL.

Nečas a Klaus se hádají, kdo může za krizi. Tluchoř-Kočí, či Bárta
reklama

Premiér a předseda ODS Petr Nečas se neshodne s prezidentem a zakladatelem ODS Václavem Klausem v hodnocení vládní krize, která v posledních 14 dnech hýbala českou politickou scénou.

SLEDUJEME témata nahrávka Kočí a vládní krize

„Já jsem plán pana Bárty nestudoval, protože si nemyslím, že byl skutečnou příčinou dnešní vládní krize. Zajímavé je něco jiného. Zajímavé je, že se mne neptáte, jestli byl příčinou dnešní krize plán dvojice Kočí - Tluchoř (a lidí kolem nich). Zdroj dnešní vládní krize bych já hledal spíše tam," uvedl Klaus, který tím nepřímo řekl, že považuje slova Kristýny Kočí v tajně pořízené nahrávce za pravdivá.

Psali jsme:
Zaplaťbůh nejsem na seznamu Kočí k vopíchání, zděsil se poslanec ODS
Poslankyně Kočí přesvědčila téměř tři procenta lidí
Klaus ostře: Vládní krizi rozpoutala MF Dnes. Média ničí politiku

Křiklavá hypotéza Klause

Tuto interpretaci ale ostře odmítl Nečas. "Tento názor pana prezidenta nesdílím a hlavně nesdílím názor, že slečna Kočí je tím, kdo hýbal nebo měl hýbat situací uvnitř ODS. To je poněkud křiklavá hypotéza," řekl Nečas v sobotní MfD.

Podle politoložky Vladimíry Dvořákové se věc nedá pojmout jednoznačně a určit jednoho konkrétného viníka. "Krize je obecnějšího charakteru, způsobil jí střet různých zájmových skupin, z nichž ABL je pouze jednou jedinou částí," uvedla pro ParlamentníListy.cz profesorka politologie Dvořáková.

Podle Nečase není možné vládu založit na několika přeběhlících. Zažil to již ve vládě Mirka Topolánka  a to mu stačilo. "To je věc, kdy několik jedinců má vládu, její program a politiky jako rukojmí. Zažil jsem to na vlastní kůži a podobnému řešení se vyhýbám širokým obloukem," uvedl Nečas.

ODS slavila 20 let:
Macek setřel Topolánka: On a Dalík dali Véčkám sílu
Klaus: Věřím, že si ODS z proběhlé krize vezme poučení
Topolánek: Věci veřejné se skloňují podle vzoru VV, VB, StB
OBRAZEM ODS slavila

Jak to začalo

Zrekapitulujme si. Nejprve deník MfD 8. dubna zveřejnil projev Víta Bárty z roku 2008, kdy jako šéf bezpečnostní agentury ABL hovořil o tom, že je třeba přes VV získat pro ABL státní zakázky.

"Propojení ekonomické a politické moci potvrzují statistiky, že 40 procent zakázek v EU pro soukromé bezpečnostní agentury je zadáváno veřejným sektorem," měl oznámit před třemi lety Bárta na tajné poradě. A dodal: "Z toho vyplývá, že nemůžeme oddělovat ekonomickou a­ politickou moc." Bárta přitom své výroky nikdy nepopřel. Tvrdí ale, že je třeba je vysvětlit ve správném kontextu.

Psali jsme:
Deník poslal Bártovi kulku: Peníze plodí moc. Dinosaurus Bárta

13. dubna pak Týden.cz zveřejnil tajnou nahrávku Kristýny Kočí, ve které hovoří o plánu ODS získat z VV dostatečný počet přeběhlíků na vládnutí bez VV. Za plánem měl stát předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř.

Podrobněji:
Venku je další tajná nahrávka. Puč ve VV údajně naplánovala Kočí s ODS
Vládní krize vrcholí a objevil se Topolánek. Sešel se prý s Kočí

Pro Nečase jsou informace o Bártovi a ABL zásadní natolik, že nepočítá s tím, že by se Bárta mohl do vlády vrátit v případě, že neprokáže, že jeho výroky jsou lživé. "V případě pana Bárty jsou tady vážná nařčení a vážná podezření a ta jsou překážkou jeho vládního angažmá teď i za měsíc. Pokud se nepodaří prokázat, že informace, které publikovala MfD 8. dubna, jsou lživé...," řekl Nečas.

"Jsem si vědom toho, že člověk není spojen s velmi vážným podezřením, je vyšší než ta, jestli je, nebo není předsedou strany," dodal Nečas k případnému zvolení Bárty šéfem Věcí veřejných.

Bárta tvrdí, že musí své jméno očistit tím, že zveřejní celý marketingový plán ABL. "Jde o to, vysvětlit můj marketingový plán z roku 2008 v plném znění. Jasně jsem tam formuloval, že kromě zisku a ekonomiky je důležité se zabývat užitečností pro společnost," vysvětlil svůj plán na očištění Bárta v sobotním Blesku. Netroufl si ale odhadnout, kdy by to mělo být. "Časovou představu nemám a určitě na to nebudu spěchat," dodal exministr dopravy.

Policie šetří finance ve VV

Server Aktuálně.cz uvedl, že policie již šetří podivné praktiky financování poslanců VV obálkami v hotovosti od Víta Bárty. ParlamentníListy.cz oslovily vyloučené poslance Kristýnu Kočí, Jaroslava Škárku i Stanislava Humla, ani jeden z nich neragoval. K podrobnostem o vyšetřování se nevyjádřil ani Vít Bárta.

Dále čtěte:
Další kompro. Nahrávka na VV. Škárka to věděl. Peake v transu

„Byl to relativně dlouhý výslech a myslím, že to bylo díky komplexnosti vyšetřování. Pokud jsem tomu rozuměla, došlo k takzvanému spojenému řízení. Výslech se týkal i některých otázek, k nimž jsem nic nevěděla, protože spadaly do doby 2008, kdy jsem nebyla ve VV," popsala Kočí vyšetřování serveru Aktuálně.cz. Více: Věci veřejné už vyšetřuje zvláštní policejní tým

Psali jsme:
Nový ministr: Nejsem bílý kůň. Bárta se do roka vrátí
Bárta: Za Kočí se musíme voličům omluvit

Foto: Zbyněk Pecák

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ahe, ann

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ptejte se ministryně. Zveme vás na on-line debatu o důchodové reformě

17:00 Ptejte se ministryně. Zveme vás na on-line debatu o důchodové reformě

Dnes v 19 hodin pořádá Masarykova demokratická akademie on-line debatu: Spravedlivá, udržitelná, sro…