Odborník vytáhl další mediální úlet. Nečasova slova o stabilitě vlády

29.09.2012 10:10

TÝDEN V MÉDIÍCH Reakce na vysoké preference komunistů a veto prezidenta Václava Klause byly tím nejzajímavějším, co ve sdělovacích prostředcích objevil za uplynulý týden mediální odborník Petr Žantovský. Debatu kolem KSČM považuje za legrační a v souvislosti s nynější hlavou státu připomíná, že jeho předchůdci Václavu Havlovi se stejným metrem neměřilo.

Odborník vytáhl další mediální úlet. Nečasova slova o stabilitě vlády
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čtvrteční sněmovna byla ve znamení interpelací. Účast byla jak na zápasu okresního přeboru.
reklama

Vysoká procenta a někdy už i prvenství pro KSČM přinášejí průzkumy pro veřejnoprávní média, podle nichž jsou zváni hosté do jejich předvolebních studií. „Je kolem toho legrační debata v médiích, samy ParlamentníListy.cz upozorňovaly na facebook, jaká se tam v diskusi strhla smršť názorů. Pro mě je tohle téma zajímavé v jednom ohledu. A sice v tom, že se téměř nikdo nezamýšlí nad tím, proč má komunistická strana tak vysoké preference,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz mediální odborník Petr Žantovský.

Poukazuje na to, že všichni mluví neustále o minulosti i o neschopnosti KSČM reflektovat to, co se s její předchůdkyní dělo. „Ale tahle debata je už opravdu třiadvacet let passé. Jestliže dnes mají komunisté procenta, jaká jim přisuzují průzkumy, tak to pochopitelně není ani tak extra jejich zásluha a už vůbec ne jejich minulosti, ale ´zásluha´ toho, co se v republice děje. Tedy důsledek činnosti vlády dnešní, ale i některých předchozích,“ myslí si Petr Žantovský.

Nepřehlédněte obsáhlý archiv výzkumů na webu ParlamentníListy.cz:

Preference komunistů vzbuzují emoce, které by už měly být passé

Všímá si i toho, že společnost už začíná vnímat hodnoty bez předsudků. „Jestliže ji oslovuje program nějaké strany, byť ta strana má takový název a takovou minulost, tak je to o programu té strany a o tom, jak lidé vnímají realitu. Já si myslím, že tohle je téma, které v těch debatách moc nezaznívá. Neustále se tam objevují jen nemístné emoce, které si myslím, že už jsou skutečně passé,“ poznamenává mediální odborník.

Další významnou událostí, které věnovaly sdělovací prostředky v uplynulém týdnu hodně prostoru, bylo veto prezidenta Václava Klause zákonů, které se vztahují k důchodové reformě. „Zajímavé je, jak většinová média na tuhle skutečnost reagují. Vypsal jsem si frázi, která prošla více médii, tak to nebudu teď vztahovat, jestli to je MF Dnes, Lidové noviny nebo nějaké elektronické médium. A to je věta, že Václav Klaus nepřispívá ke stabilitě vlády, když si dovoluje vetovat zákony,“ cituje Petr Žantovský možná nejfrekventovanější sousloví po prezidentovu vetu, které vyšlo z úst premiéra Petra Nečase (ODS).

Média skáčou na účelová tvrzení vládních politiků

„To je samozřejmě fráze stejně hloupá jako ´nastavování procesů´,“ připomíná mediální odborník památné výroky ministryně kultury Aleny Hanákové. Hlava státu tu totiž není od toho, aby přispívala ke stabilitě vlády, ta se má o svou stabilitu starat sama. „Pan prezident jenom reflektoval svoji pochybnost a do značné míry odrazil i to, co cítí od veřejnosti. Tvrzení, že má přispívat ke stabilitě vlády, je účelové a pochází pouze od vládních politiků. Je zajímavé a bizarní, že jim média na to tak skáčou,“ podivuje se Petr Žantovský.

Připomíná bývalého prezidenta Václava Havla, který také velice často „nepřispíval ke stabilitě vlády“, ať už to byla vláda Klausova nebo Zemanova. „Václav Havel měl vždy svůj názor, ať už se to týkalo vet, milostí, zahraniční politiky a nikdy si nenechal od nikoho poroučet a rozhodně se nenechal mistrovat od médií. Přitom je zajímavé, že stejná média, která dnes Klausovi vyčítají, že nepřispívá ke stabilitě vlády, stejnou větu na Havlovu adresu nikdy nepoužila. Kladu to tedy jako otevřenou otázku, proč asi,“ říká pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Až Nečas přiznal, že radní byli před lety odvoláni neprávem

Třetí zajímavostí uplynulého týdne je, jak se média vypořádala s dopisem premiéra Petra Nečase bývalým odvolaným členům Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, mezi nimiž byl právě i Petr Žantovský. „Když to hodně zjednoduším, tak premiér akceptoval jménem republiky jako statutární zástupce žalovaného subjektu výsledek soudu z roku 2005,“ připomíná mediální odborník to, že odvolání členů Rady tehdejším předsedou vlády Vladimírem Špidlou po prohrané arbitráži České republiky se společností CME o televizi Nova bylo nezákonné.

Média o rozhodnutí premiéra informují, ale hned vzápětí dodávají, že se vlastně nic neděje, protože členům RRTV stejně už před několika lety vypršely mandáty a teď jsou tam noví radní, kteří rozhodují. „Ono se ale děje. Děje se totiž to, že došlo k porušení zákona, což prohlásil soud už v roce 2005, a to tady pánům redaktorům jaksi uniká,“ upozorňuje Petr Žantovský.

Soud se státem o náhradu škody se chýlí k závěru

Uniká jim i to, že neprávoplatně odvolaní radní zažalovali stát o náhradu škody, protože v té době měli někteří z nich ještě platný mandát a přišli tak o příjmy, které měli za dobu vykonávání mandátu získat. „O to se dnes soudíme se státem. A tuhle informaci do médií nikdo nepouští, protože je nepohodlná. Takže proto vám ji sděluji a budu rád, když vám po 10. říjnu, kdy je další stání, povím nějaké další posuny, co se v této záležitosti děje,“ uzavírá své ohlédnutí za uplynulým týdnem v médiích Petr Žantovský.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jiří Hroník

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ptejte se ministryně. Zveme vás na on-line debatu o důchodové reformě

17:00 Ptejte se ministryně. Zveme vás na on-line debatu o důchodové reformě

Dnes v 19 hodin pořádá Masarykova demokratická akademie on-line debatu: Spravedlivá, udržitelná, sro…