Prezident vládě: Doufám, že dovolená nepřichází v úvahu

13.07.2010 10:13

JMENOVÁNÍ VLÁDY Prezident Václav Klaus krátce po desáté hodině dopoledne jmenoval na Pražském hradě novou koaliční vládu ODS, TOP 09 a Věcí veřejných.

Prezident vládě: Doufám, že dovolená nepřichází v úvahu

Premiér Petr Nečas prezidentu Klausovi ještě před jmenováním ministrů řekl: „Na základě vašeho jmenování jsem sestavil svou vládu. Dovolte, abych vám představil jednotlivé členy této vlády."

Poté si jednotliví ministři převzali pověření o svém jmenování a složili slib do rukou prezidenta republiky.

Prohlédněte si FOTOGALERII

Česko tak bude ode dneška řídit koaliční kabinet ODS, TOP 09 a Věcí veřejných pod taktovkou předsedy občanských demokratů Petra Nečase. Vláda chce odpovědně hospodařit a bojovat s korupcí.

Nebuďte jen správci úřadu, vyzval Klaus

Klaus po jmenování vyjádřil naději, že vláda bude stabilní a ministři nebudou pouze správci svého úřadu.

"Je to vysoká ústavní funkce, moc bych si přál, abyste nebyli pouze správci svých resortů, ale ústavními činiteli v širokém slova smyslu," řekl novými ministrům.

„Přeji vládě, aby ukázala, že Česká republika má na to, aby byla prosperující zemí. Jste vláda nová, pouze pěti z vás se již zde předávala ministerská funkce, pro další deset je to novinka, která může být zároveň kladem. Moc bych si přál, aby váš hlas zněl jasně i na mezinárodním poli," zmínil dále prezident.

Vyjádřil také přesvědčení, že vláda bude vést zemi k ekonomické stabilitě a nikoliv k ekonomickému pádu a hrozivé situaci, která je známá nedaleko od Česka. „Bude to potřebovat kompromisy ale rozumné, bez zásadovosti. Jsme v momentu doznívající krize, a tak bude zapotřebí pracovat naplno," řekl mimo jiné členům nové vlády Klaus.

Podotkl také, že je to již šestá vláda v jeho prezidentském období a velmi by si přál, aby to byla vláda poslední. „Má k tomu největší předpoklady," konstatoval k tomu. 

Nakonec Klaus zdůraznil, že předpokládá, že vláda začíná fungovat hned a dovolená či něco podobného nepadá v úvahu.

Ministři začnou zasedáním vlády

Členové nové vlády okamžitě poté zamířili do Strakovy akademie, kde jim úřad předá předseda končící vlády Jan Fischer. Nová vláda také usedne ke svému prvnímu zasedání.

Po poledni začne nový předseda vlády uvádět ministry do jejich úřadů. Začne na ministerstvu zahraničí, kde Jana Kohouta vystřídá šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Funkce ministra obrany se pak ujme Alexandr Vondra (ODS), na ministerstvu vnitra bude uvítán předseda Věcí veřejných Radek John. Eduard Janota potom předá svůj úřad ministra financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09). Na ministerstvu školství mládeže a tělovýchovy je očekáván Josef Dobeš z Věcí veřejných, na ministerstvu kultury Jiří Besser z TOP 09.
    

Do křesla dnes Nečas uvede ještě nového ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09), staronového šéfa ministerstva spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) a nového ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS).

Pět nováčků uvede do úřadu ve středu
    

Zbývajících pět nováčků - Ivana Fuksu (ODS), Víta Bártu (VV), Martina Kocourka (ODS), Kamila Jankovského (VV) a Leoše Hegera (TOP 09) - Nečas do úřadů doprovodí ve středu.

Vláda vznikla po sedmi týdnech jednání. Kabinet, který je složený výhradně z mužů, musí do měsíce požádat sněmovnu o důvěru, má tam pohodlnou většinu 118 hlasů. Na velkou podporu, o kterou se může ve sněmovně vláda Petra Nečase opřít, upozornil dnes i Klaus.

Čtěte také:

Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: olb

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vláda bude rozvolňovat. Jde o děti. Koncerty, divadla a zoo budou přístupnější

14:19 Vláda bude rozvolňovat. Jde o děti. Koncerty, divadla a zoo budou přístupnější

Vláda chce prý ulevit žákům a studentům a zbavit je covidových testů. Epidemie se údajně vyvíjí stab…